Manternach Youth Rapid Open
Berbourg 21.01.2024
U18 Final Ranking crosstable
Rank Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd Pts. TB1 TB2 TB3
1 Schioeler Hansen Alexander 1266 LUX 3b1 5w1 2w1 6b1 4w0 4 0 4 14
2 Lyon Ruben 1537 LUX 7b1 4w1 1b0 3w1 5b0 3 2 3 14.5
3 Reding Sevda 1377 LUX 1w0 8b1 4w1 2b0 7w1 3 1 3 12
4 Warde-Jones Ben 1224 LUX 6w1 2b0 3b0 8w1 1b1 3 0 3 12.5
5 De Sousa Martinho Vasco 1269 LUX 8w1 1b0 6w 7b0 2w1 2.5 0.5 2 11.5
6 Fridhi Karim 1323 LUX 4b0 7w1 5b 1w0 8b1 2.5 0.5 2 11.5
7 Meyers Lenny 1262 LUX 2w0 6b0 8w1 5w1 3b0 2 0 2 11
8 Wolnascheck Nicolas 1200 LUX 5b0 3w0 7b0 4b0 6w0 0 0 0 13
U14 Final Ranking crosstable
Rank Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd Pts. TB1 TB2 TB3
1 Pezzotta Anakien 1429 LUX 10s1 15w1 3s1 2w1 4s1 5 0 5 14
2 Classen Miguel 1168 GER 12s1 9w1 4s1 1s0 5w1 4 0 4 14
3 Ahmed Fares 1200 5w1 8s1 1w0 9s1 11w1 4 0 4 13
4 Lebedev Petr 1404 LUX 14w1 6s1 2w0 11s1 1w0 3 0 3 15
5 Rasquin Pierre 1200 3s0 12w1 14s1 7w1 2s0 3 0 3 14
6 Swaminathan Tharun 1298 LUX 11s1 4w0 9s0 10w1 12w1 3 0 3 9.5
7 Golec Alexander 1200 LUX 8w 14s 13w1 5s0 9w1 3 0 2 9.5
8 Tamilselvan Sachin Sarvesh 1200 LUX 7s 3w0 10s0 -1 14w1 2.5 0 1 11.5
9 Riccucci Sara 1200 LUX 17w+ 2s0 6w1 3w0 7s0 2 0 2 16
10 Gundala Hanmisha 1200 1w0 13s0 8w1 6s0 15s1 2 0 2 12.5
11 Peeters Leonard 1200 6w0 -1 15s1 4w0 3s0 2 0 1 12.5
12 Krier Charel 1200 LUX 2w0 5s0 -1 15w1 6s0 2 0 1 12
13 Mendes Rafael 1200 15s0 10w1 7s0 14w0 -1 2 0 1 8.5
14 Jaballi Youssef 1200 4s0 7w 5w0 13s1 8s0 1.5 0 1 12.5
15 Riccucci Olivier 1403 LUX 13w1 1s0 11w0 12s0 10w0 1 0 1 11.5
16 Tqui Lucas 1200 LUX -1 0 0 0 0 1 0 0 13
17 Deb Reyanksh 1200 9s- 0 0 0 0 0 0 0 10
U12 Final Ranking crosstable
Rank Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd Pts. TB1 TB2 TB3
1 Dhivakar Viduyut 1304 LUX 8w1 3s1 4w1 2s 6s1 4.5 0.5 4 15
2 Classen Marnin 1383 GER 11s1 10w1 3s1 1w 5s1 4.5 0.5 4 12
3 Frisch Jan Raphael 1200 LUX 9s1 1w0 2w0 7s1 8w1 3 0 3 14.5
4 Golovkina Valrie 1200 5s1 7w1 1s0 6w0 9w1 3 0 3 13.5
5 Capun Ian 1387 LUX 4w0 6s1 9w1 8s1 2w0 3 0 3 13.5
6 Santhanakrishnan Nithin 1200 LUX 7s 5w0 11s1 4s1 1w0 2.5 0.5 2 13
7 Satheesh Harshadh 1227 LUX 6w 4s0 -1 3w0 11s1 2.5 0.5 1 10.5
8 Kwan Chak Cheng 1200 1s0 11w1 10s1 5w0 3s0 2 0 2 12
9 Vourla Aggela Maria 1200 3w0 -1 5s0 10w1 4s0 2 0 1 11.5
10 Liiten Aleksi 1200 -1 2s0 8w0 9s0 -1 2 0 0 11
11 Jareer Izyan 1200 2w0 8s0 6w0 -1 7w0 1 0 0 11.5
U10 Final Ranking crosstable
Rank Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd Pts. TB1 TB2 TB3
1 Guzdziol Olaf 1010 LUX 3w 5s1 9w1 2s1 7s1 4.5 0 4 12.5
2 Tiuca Emma 1187 LUX 9s1 6w1 4s1 1w0 3w1 4 0 4 12.5
3 Manikandan Advaith 1200 LUX 1s 8w1 6s1 4w1 2s0 3.5 0 3 14
4 Reddy Handyalu Kiran 1200 LUX 5w1 7s1 2w0 3s0 -1 3 1 2 14
5 Chandrasekaran Rishaan 1200 4s0 1w0 7w1 9s1 6s1 3 0 3 10.5
6 Maczynski Alexander 0 -1 2s0 3w0 8s1 5w0 2 0 1 14
7 Tanul-Stefanut Adela Ana-Maria 1200 8s1 4w0 5s0 -1 1w0 2 0 1 13
8 Golec Sebastien 1200 LUX 7w0 3s0 -1 6w0 9s1 2 0 1 8
9 Griner Aaron 1200 2w0 -1 1s0 5w0 8w0 1 0 0 14.5
U08 Final Ranking crosstable
Rank Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd Pts. TB1 TB2 TB3
1 Classen Meara 1282 GER 3b1 5w1 2b1 7b1 4w1 5 0 5 13
2 Heydarov Mikayil 0 4b1 7w1 1w0 3b1 8b1 4 0 4 12
3 Tafratova Yuliia 1200 1w0 8b1 6w1 2w0 7b1 3 0 3 12.5
4 Mahendran Mithran 1200 LUX 2w0 6b 8w1 5b1 1b0 2.5 0 2 13
5 Lian Chengyu 1200 8b1 1b0 7w 4w0 6b 2 0.5 1 11
6 Wagner Mathis 1200 7b0 4w 3b0 8w1 5w 2 0.5 1 9
7 Jareer Kenz 1200 6w1 2b0 5b 1w0 3w0 1.5 0 1 16
8 Dowgialo Franciszek 0 5w0 3w0 4b0 6b0 2w0 0 0 0 13.5
Annotation:
Tie Break1: Direct Encounter (The results of the players in the same point group)
Tie Break2: The greater number of victories (variable)
Tie Break3: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)