FIDE World Youth U16 Chess Olympiad 2023
Eindhoven 13.08 - 18.08.2023
Team composition for federation LUX view Photos below
56. Luxembourg (Rtggem:1528, Teamleider: Bourg, Anna / TB1: 6 / TB2: 62,5)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Bourg Nicolas 1896 LUX 1 0 1 0 0 4.0 9 1750 1707
2 Zaccaria Noa 1496 LUX 0 1 0 0 0 0 0 1 2.5 9 1659 1493
3 Ortiz Bogdanov Pablo 1484 LUX 0 0 0 0 0 0 0 1.0 9 1602 1251
4 Reding Sevda 1237 LUX 0 1 0 0 1 0 1 0 3.5 9 1486 1406
Player info for federation LUX
Bourg Nicolas 1896 LUX Rp:1707
Rd.   Naam Rtg FED Rp Pts. Res. Bo.
1 FM Hagner Bennet 2221 GER 2128 5.0 w 1
2 Hung Shengchen 0 TPE 1651 2.5 s 1 1
3 Elias David 1884 SVK 1830 3.5 w 1
4 FM Fu Yihe 2097 AUS 2006 5.0 w 0 1
5 Medina Joshua 1644 TTO 1701 3.0 s 1 1
6 Pidluznij Gleb 2143 LTU 2168 7.0 w 0 1
7 Siva Kumar Nirish Kumar 1613 MAS 1640 4.0 s 1
8 Tandeka Shiloh 1433 UGA 1603 2.5 w 1
9 Kannappan Thanneermalai 1713 HKG 1602 4.0 s 0 1
Zaccaria Noa 1496 LUX Rp:1493
Rd.   Naam Rtg FED Rp Pts. Res. Bo.
1 FM Ermitsch Magnus 2297 GER 1907 4.0 s 0 2
2 Chao Tzu-Yi Anderson 1347 TPE 1431 3.0 w 1 2
3 Skreko Igor 1985 SVK 1821 5.0 s 0 2
4 Teh Rui Gen 1724 AUS 1935 6.0 s 0 2
5 La Fleur Juninho 1328 TTO 1696 5.0 w 0 2
6 FM Morkunas Gustas 2069 LTU 1855 6.0 s 0 2
7 Helmy Muhammad Adnin Nuaym 1292 MAS 1393 2.0 w 0 2
8 Kigundu Ethan 1620 UGA 1426 2.5 s 1 2
9 Poon Pak Yu 1268 HKG 1718 6.0 w 2
Ortiz Bogdanov Pablo 1484 LUX Rp:1251
Rd.   Naam Rtg FED Rp Pts. Res. Bo.
1 Peglau Dora 1861 GER 1752 3.0 w 0 3
2 Hsu Che 1374 TPE 1648 5.5 s 0 3
3 Rakovsky Jakub 1860 SVK 1853 5.5 w 0 3
4 CM Hu Yifei 1825 AUS 1765 4.5 w 0 3
5 Samuel Bisnath Kael 1432 TTO 1529 3.5 s 3
6 Rudzkis Vilius 1835 LTU 1746 5.0 w 0 3
7 Akhramsyah Ashraf Alimuddin Zah 1350 MAS 1665 5.5 s 0 3
8 Mwase Mathew 1478 UGA 1497 4.0 w 0 3
9 WCM Li Joy Ching 1401 HKG 1455 4.0 s 3
Reding Sevda 1237 LUX Rp:1406
Rd.   Naam Rtg FED Rp Pts. Res. Bo.
1 WFM Peglau Charis 1937 GER 1790 6.0 s 0 4
2 Wang Yushin Andrea 1186 TPE 1402 4.0 w 1 4
3 Tomcaniova Lucia 1668 SVK 1584 5.0 s 0 4
4 WCM Cheng Chao Xin 1748 AUS 1716 6.5 s 0 4
5 Ramnarine Singh Aradhana 1210 TTO 1293 3.0 w 1 4
6 Mickunaite Agne 1681 LTU 1549 4.0 s 4
7 Mohd Tarmizi Nur Uzma Bazilah 1367 MAS 1659 7.0 w 0 4
8 Zuri Tatiina 1297 UGA 1169 2.0 s 1 4
9 Fan Wen Xi 1281 HKG 1383 4.0 w 0 4
Final Ranking with team results
1. China (Rtggem:2223, Teamleider: Wen, Yang / TB1: 17 / TB2: 326)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Xue Haowen 2214 CHN 1 1 1 1 1 7.0 9 2215 2435
2 Xiao Tong(Qd) 2128 CHN 1 1 1 1 1 1 7.5 9 2216 2489
3 Kong Xiangrui 2381 CHN 1 1 1 1 1 0 1 1 7.5 9 2094 2367
4 WIM Lu Miaoyi 2170 CHN 1 1 1 1 1 1 1 1 1 9.0 9 1888 2688
2. Turkiye (Rtggem:2204, Teamleider: Yagiz, Yasin Emrah / TB1: 15 / TB2: 248)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 IM Gurel Ediz 2302 TUR 1 1 1 1 1 7.0 9 2164 2384
2 IM Erdogmus Yagiz Kaan 2353 TUR 1 1 1 1 0 1 6.5 9 2094 2260
3 FM Kilic Eray 2433 TUR 0 1 1 1 0 1 1 1 6.5 9 2068 2234
4 WCM Akat Elifnaz 1726 TUR 1 1 1 0 0 1 5.5 9 1919 1999
3. Greece (Rtggem:1970, Teamleider: Gazis, Efstathios / TB1: 13 / TB2: 210)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 FM Makridis Dimitrios 2264 GRE 1 1 1 1 1 1 1 8.0 9 2179 2530
2 Magkalakis Stefanos 2091 GRE 1 1 0 0 0 1 4.5 9 2075 2075
3 Gkavardinas Antonios 1978 GRE 1 0 1 0 1 0 1 1 1 6.0 9 2010 2135
4 Gkoutzouki Aikaterini Argyro 1548 GRE 1 0 0 1 1 1 0 5.0 9 1784 1827
4. Kazakhstan 1 (Rtggem:2245, Teamleider: Vladimirov, Yevgeniy / TB1: 13 / TB2: 207)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 IM Ansat Aldiyar 2370 KAZ 0 1 0 4.0 9 2233 2190
2 FM Sapenov Daniyal 2268 KAZ 1 1 1 0 1 6.0 9 2134 2259
3 FM Mamedov Edgar 2091 KAZ 0 1 0 1 1 0 1 5.0 9 2142 2185
4 WIM Nurmanova Alua 2252 KAZ 1 1 1 0 1 1 6.5 9 1855 2021
5. Georgia (Rtggem:1832, Teamleider: Zarkua, Davit / TB1: 12 / TB2: 204,5)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 FM Kiladze Luka 1912 GEO 1 0 1 1 1 1 6.5 9 2146 2312
2 Shamatava Nikolozi 1872 GEO 0 1 0 0 1 1 1 0 4.5 9 2101 2101
3 WFM Kirtadze Anastasia 1884 GEO 1 0 1 1 1 1 0 0 5.5 9 1992 2072
4 Mgeladze Kesaria 1660 GEO 1 0 1 1 1 1 6.5 9 1745 1911
6. Kazakhstan 2 (Rtggem:1971, Teamleider: Kotsur, Pavel / TB1: 12 / TB2: 197)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 FM Suleimen Ergali 2095 KAZ 1 0 0 1 1 0 4.5 9 2155 2155
2 FM Nurgaliyev Sauat 2062 KAZ 1 1 1 1 0 0 5.5 9 2053 2133
3 Moldagali Beksultan 1883 KAZ 1 1 0 0 1 0 1 1 0 5.0 9 2047 2090
4 Kaldarova Ayaulym 1845 KAZ 0 0 1 1 1 1 5.5 9 1802 1882
7. Armenia (Rtggem:2062, Teamleider: Minasian, Artashes / TB1: 12 / TB2: 193,5)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 FM Piliposyan Robert 2265 ARM 1 1 0 1 1 1 0 6.0 9 2157 2282
2 Gasparyan Erik R. 2272 ARM 1 1 1 0 0 1 0 5.0 9 2101 2144
3 FM Agasarov Benik 2182 ARM 1 1 1 1 1 0 6.5 9 2044 2210
4 Hayrapetyan Nvard 1530 ARM 1 1 0 0 1 1 0 0 0 4.0 9 1864 1821
8. Israel (Rtggem:2112, Teamleider: Gurbanov, Andrei / TB1: 12 / TB2: 192,5)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 IM Milikow Elie 2319 ISR 1 1 0 1 1 1 1 7.0 9 2042 2262
2 FM Vagman Roy 2190 ISR 1 0 1 1 5.5 9 1932 2012
3 Uritsky Yonathan 2074 ISR 1 1 0 1 1 0 1 6.0 9 1862 1987
4 WFM Orian Noga 1866 ISR 1 0 1 1 0 0 0 1 1 5.0 9 1647 1690
9. Romania (Rtggem:2100, Teamleider: Jianu, Vlad-Cristian / TB1: 12 / TB2: 192)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 FM Magold Filip 2195 ROU 1 0 0 1 1 1 5.5 9 2138 2218
2 FM Filip Andrei 2182 ROU 1 1 0 1 1 0 1 6.0 9 1956 2081
3 FM Cnejev Vladimir-Alexandru 2164 ROU 1 1 0 1 0 1 0 1 5.5 9 2026 2106
4 WCM Maria Lia-Alexandra 1859 ROU 1 1 0 0 1 0 1 0 0 4.0 9 1741 1698
10. Canada 1 (Rtggem:2064, Teamleider: Szabo, Gergely-Andras-Gyula / TB1: 12 / TB2: 178)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 FM Atanasov Anthony 2239 CAN 1 0 1 0 1 0 1 5.0 9 2131 2174
2 FM Han Johnathan 2199 CAN 1 1 0 1 1 0 1 6.0 9 1998 2123
3 CM Chen Max 2049 CAN 1 1 1 1 0 1 1 7.0 9 1986 2206
4 Jiang Kate Yuhua 1770 CAN 0 1 0 0 1 1 0 4.0 9 1728 1685
11. Austria (Rtggem:2100, Teamleider: Schachinger, Mario / TB1: 12 / TB2: 177,5)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 FM Borrmann Laurenz 2238 AUT 1 1 0 1 0 1 0 5.0 9 2122 2165
2 FM Balint Peter 2162 AUT 1 0 1 1 0 5.0 9 2041 2084
3 Ernst Robert 2088 AUT 1 0 1 0 1 1 1 0 5.5 9 1924 2004
4 Deak-Sala Emilia 1910 AUT 1 1 1 0 0 1 0 5.0 9 1764 1807
12. Azerbaijan (Rtggem:2120, Teamleider: Abbasov, Farid / TB1: 11 / TB2: 204)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 IM Samadov Read 2355 AZE 1 1 1 1 1 1 1 8.0 9 2191 2542
2 FM Ahmad Khagan 2163 AZE 1 0 1 1 1 1 0 6.0 9 2040 2165
3 FM Azadaliyev Jahandar 2156 AZE 1 0 0 0 1 1 0 0 3.5 9 1982 1902
4 Abdinova Narmin 1804 AZE 1 1 1 0 0 1 0 1 5.5 9 1742 1822
13. Hungary (Rtggem:2174, Teamleider: Galyas, Miklos / TB1: 11 / TB2: 192)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 WIM Gaal Zsoka 2254 HUN 0 1 1 1 0 0 4.5 9 2210 2210
2 FM Palczert Matyas 2163 HUN 1 1 0 1 1 1 0 1 6.5 9 2107 2273
3 FM Kolimar Kristof Pal 2182 HUN 1 1 0 1 0 5.0 9 2072 2115
4 FM Giang Tran Nam 2098 HUN 1 1 0 1 0 1 0 0 4.5 9 1843 1843
14. Ukraine (Rtggem:2094, Teamleider: Grabinsky, Vladimir / TB1: 11 / TB2: 182,5)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 FM Dubnevych Maksym 2196 UKR 1 0 1 0 1 0 0 4.0 9 2082 2039
2 WFM Hnatyshyn Anastasiia 2139 UKR 0 1 0 0 1 0 1 4.0 9 1995 1952
3 FM Fishchuk Vladyslav 2053 UKR 1 1 1 1 1 0 1 1 7.5 9 1984 2257
4 Kovalskyi Roman 1989 UKR 1 1 1 1 0 0 5.5 9 1661 1741
15. India (Rtggem:2027, Teamleider: Mishra, Neeraj-Kumar / TB1: 11 / TB2: 178,5)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Aswath S 2229 IND 1 1 1 1 6.5 9 2068 2234
2 CM Adireddy Arjun 1987 IND 0 1 1 0 0 0 0 3.0 9 2002 1877
3 FM Harsh Suresh 2158 IND 1 1 0 1 5.5 9 2038 2118
4 Tejaswini G 1733 IND 1 0 1 1 0 0 1 1 5.5 9 1842 1922
16. The Netherlands 1 (Rtggem:2187, Teamleider: Ris, Robert / TB1: 11 / TB2: 172,5)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 FM Han Yichen 2398 NED 1 0 0 1 0 0 3.5 9 2112 2032
2 FM De Winter Arthur 2360 NED 1 1 1 0 1 1 1 1 1 8.0 9 2054 2405
3 Kumar Prajit Sai 2160 NED 1 0 0 0 1 1 0 1 4.5 9 2069 2069
4 Verheij Dana 1829 NED 0 1 1 0 0 1 0 0 3.5 9 1796 1716
17. Kazakhstan 4 (Rtggem:1810, Teamleider: Khusnutdinov, Rustam / TB1: 11 / TB2: 164)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Assylov Miras 2047 KAZ 1 1 1 1 1 7.0 9 2065 2285
2 Mukhametkali Merey 1792 KAZ 0 1 0 1 1 1 0 5.0 9 1928 1971
3 Tleukhanov Yerlan 1901 KAZ 0 1 1 1 1 0 0 1 5.5 9 1898 1978
4 Madi Aidana 1499 KAZ 0 1 0 1 0 1 0 4.0 9 1650 1607
18. Slovenia (Rtggem:1943, Teamleider: Kodric, Martin / TB1: 11 / TB2: 162)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 FM Lavrencic Matic 2220 SLO 1 0 0 1 0 1 4.5 9 1993 1993
2 FM Olenik Campa Rudi 2110 SLO 1 0 1 1 1 6.0 9 1908 2033
3 Skrbec Leon 2079 SLO 1 1 1 1 0 0 1 1 6.5 9 1825 1991
4 Kosak Karolina 1364 SLO 1 0 0 1 1 0 4.5 9 1623 1623
19. Croatia (Rtggem:1944, Teamleider: Golubovic, Boris / TB1: 11 / TB2: 155,5)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 CM Grgantov Marin 2192 CRO 0 0 1 0 1 1 4.5 9 1911 1911
2 Colev Ivor 1895 CRO 1 0 1 0 0 1 1 0 4.5 9 1867 1867
3 Sundac Ivano 1877 CRO 1 0 1 0 1 1 0 1 5.5 9 1803 1883
4 Begic Klara 1812 CRO 1 0 1 0 1 1 1 6.0 9 1583 1708
20. Uzbekistan (Rtggem:2144, Teamleider: Semenova, Irina / TB1: 10 / TB2: 231,5)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 FM Begmuratov Khumoyun 2270 UZB 1 0 1 0 0 0 3.5 9 2184 2104
2 FM Bakhrillaev Bakhrom 2144 UZB 1 1 1 0 1 1 6.5 9 2073 2239
3 Omonov Asrorjon 2051 UZB 1 0 1 1 0 1 0 0 0 4.0 9 1999 1956
4 WFM Khamdamova Afruza 2112 UZB 1 1 1 1 1 1 1 1 8.5 9 1760 2204
21. Bangladesh (Rtggem:2006, Teamleider: Chowdhury, Mahmuda Hoque / TB1: 10 / TB2: 172,5)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 FM Manon Reja Neer 2092 BAN 1 0 1 0 0 1 1 4.5 8 2011 2054
2 CM Md. Sajidul Haque 1993 BAN 1 1 1 0 0 0 0 3.5 8 1907 1864
3 CM Sakline Mostafa Sajid 2087 BAN 1 1 1 0 1 1 6.0 8 1864 2057
4 WFM Wadifa Ahmed 1850 BAN 1 1 0 1 1 0 5.0 8 1624 1719
22. Latvia (Rtggem:2014, Teamleider: Meshkovs, Nikita / TB1: 10 / TB2: 172)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Savicevs Arsenijs 2136 LAT 0 1 1 1 0 0 1 0 4.5 9 2073 2073
2 Adamovics Aleksejs 2000 LAT 1 0 1 0 1 5.0 9 1983 2026
3 Vingris Mikelis 2031 LAT 1 0 0 1 0 4.0 9 1929 1886
4 WFM Ter-Avetisjana Agnesa Stepania 1889 LAT 1 0 1 1 1 1 0 1 1 7.0 9 1706 1926
23. France (Rtggem:2113, Teamleider: Guidarelli, Laurent / TB1: 10 / TB2: 171)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Pichon Ewen 2194 FRA 1 0 1 0 0 4.0 9 2105 2062
2 WFM Schippke Manon 2120 FRA 1 0 1 0 0 1 1 1 0 5.0 9 2026 2069
3 Bat Bilguun 2220 FRA 1 1 0 0 1 1 0 5.0 9 2014 2057
4 Patole Noam 1916 FRA 1 1 0 0 1 1 0 1 5.5 9 1701 1781
24. Kazakhstan 5 (Rtggem:1821, Teamleider: Qashashvili, Alexandre / TB1: 10 / TB2: 165,5)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Bogdanov Artyom 1852 KAZ 0 1 1 1 1 0 5.5 9 2059 2139
2 CM Smirnov Mark 1936 KAZ 0 1 1 0 1 1 1 0 5.5 9 1988 2068
3 Kuandykuly Danis 1738 KAZ 0 1 0 1 1 0 0 0 3.5 9 1840 1760
4 Kholyavko Mariya 1757 KAZ 1 1 1 1 1 0 6.5 9 1743 1909
25. Lithuania (Rtggem:1932, Teamleider: Morkunas, Linas / TB1: 10 / TB2: 159,5)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Pidluznij Gleb 2143 LTU 1 1 1 0 0 1 1 1 1 7.0 9 1948 2168
2 FM Morkunas Gustas 2069 LTU 1 1 1 0 0 1 0 1 1 6.0 9 1730 1855
3 Rudzkis Vilius 1835 LTU 1 0 0 0 1 1 1 5.0 9 1703 1746
4 Mickunaite Agne 1681 LTU 1 0 0 0 0 1 1 4.0 9 1592 1549
26. Canada 2 (Rtggem:1760, Teamleider: Liu, Shixiong / TB1: 10 / TB2: 135)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Huang Youhe 1849 CAN 0 1 0 1 1 1 1 1 6.5 9 1952 2118
2 Liu Henry 1816 CAN 0 1 1 0 1 1 5.5 9 1796 1876
3 Ajith Aayush 1756 CAN 0 1 0 0 1 0 3.5 9 1808 1728
4 Gao Lucy 1618 CAN 0 0 0 1 0 0 2.5 9 1650 1484
27. Germany (Rtggem:2079, Teamleider: Voekler, Bernd / TB1: 10 / TB2: 130,5)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 FM Hagner Bennet 2221 GER 1 1 0 1 0 0 1 5.0 9 2085 2128
2 FM Ermitsch Magnus 2297 GER 1 0 0 1 0 1 0 4.0 9 1950 1907
3 Peglau Dora 1861 GER 1 0 0 0 0 1 0 0 1 3.0 9 1877 1752
4 WFM Peglau Charis 1937 GER 1 1 1 0 1 0 1 6.0 9 1665 1790
28. Australia 1 (Rtggem:1849, Teamleider: Zhao, Zong-Yuan / TB1: 9 / TB2: 152,5)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 FM Fu Yihe 2097 AUS 1 1 1 0 0 5.0 9 1963 2006
2 Teh Rui Gen 1724 AUS 1 0 1 1 1 6.0 9 1810 1935
3 CM Hu Yifei 1825 AUS 1 0 1 1 0 0 4.5 9 1765 1765
4 WCM Cheng Chao Xin 1748 AUS 0 1 1 1 1 1 6.5 9 1550 1716
29. England (Rtggem:1866, Teamleider: Southcott, Vince / TB1: 9 / TB2: 126,5)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 CM Hobson Kenneth 1851 ENG 1 0 1 0 1 0 0 0 1 4.0 9 1976 1933
2 Khoury Theo 1865 ENG 1 0 1 0 0 0 3.5 9 1839 1759
3 Southcott-Moyers Indy 1983 ENG 1 1 1 0 1 6.0 9 1774 1899
4 Rida Ruqayyah 1765 ENG 1 0 0 1 1 0 0 4.0 9 1610 1567
30. Bulgaria (Rtggem:1973, Teamleider: Petrov, Marian / TB1: 9 / TB2: 126)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 FM Kanov Nikola 2283 BUL 1 1 0 1 1 0 5.5 9 2116 2196
2 Georgiev Konstantin 1995 BUL 0 0 0 0 0 1 0 1 1 3.0 9 1870 1745
3 CM Todev Simeon 1932 BUL 1 1 0 1 0 1 0 5.0 9 1943 1986
4 WFM Karaivanova Petya 1680 BUL 1 0 0 1 1 1 0 0 0 4.0 9 1667 1624
31. Italy (Rtggem:1947, Teamleider: Piscopo, Pierluigi / TB1: 9 / TB2: 123,5)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Perossa Nicolas 2062 ITA 1 0 0 1 1 0 0 0 3.5 9 2047 1967
2 Candian Lorenzo 1922 ITA 1 1 0 1 0 0 1 0 4.5 9 1971 1971
3 Vincenti Leonardo 2180 ITA 1 0 0 1 0 0 1 0 3.5 9 1884 1804
4 Zito Enrica 1625 ITA 1 1 0 0 1 0 1 1 5.5 9 1640 1720
32. Canada 3 (Rtggem:1739, Teamleider: Ghuo, Jihong Hattie / TB1: 9 / TB2: 122,5)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Song Ethan 2025 CAN 0 1 1 1 0 1 1 1 6.5 9 1919 2085
2 He Matthew 1839 CAN 0 1 0 1 1 1 0 0 0 4.0 9 1828 1785
3 Su Ethan 1778 CAN 0 1 0 0 1 1 1 0 4.5 9 1774 1774
4 Mok Gillian Xi-Lin 1314 CAN 0 0 0 1 0 1 1 0 3.5 9 1659 1579
33. Switzerland (Rtggem:2018, Teamleider: Joie, Sebastien / TB1: 9 / TB2: 120)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Asllani Dorian 2109 SUI 1 0 0 0 0 0 1 3.0 9 1994 1869
2 FM Mattenberger Matthias 2276 SUI 1 0 1 1 0 0 0 0 3.5 9 1923 1843
3 WFM Manko Mariia 1912 SUI 1 0 1 0 0 1 1 5.0 9 1914 1957
4 Rappazzo Johannes 1776 SUI 1 0 1 0 1 0 0 0 1 4.0 9 1738 1695
34. Paraguay (Rtggem:1741, Teamleider: Vargas, Gabriela / TB1: 9 / TB2: 118,5)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 CM Caceres Benitez Arturo Eduardo 2153 PAR 0 1 1 1 0 1 1 1 6.5 9 1830 1996
2 CM Jodorcovsky Alejandro David 1633 PAR 0 1 0 1 1 1 0 1 5.5 9 1680 1760
3 Caceres Benitez Fernando Israel 1772 PAR 0 0 0 0 0 1 0 2.0 9 1680 1460
4 WCM Mayeregger Gonzalez Renata 1407 PAR 0 1 0 1 1 0 1 1 5.5 9 1474 1554
35. Malaysia (Rtggem:1406, Teamleider: Subramaniam, Sumant / TB1: 9 / TB2: 108)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Siva Kumar Nirish Kumar 1613 MAS 0 0 1 0 1 0 1 4.0 9 1683 1640
2 Helmy Muhammad Adnin Nuaym 1292 MAS 0 0 0 0 1 0 1 0 0 2.0 9 1613 1393
3 Akhramsyah Ashraf Alimuddin Zah 1350 MAS 0 0 1 1 1 1 0 1 5.5 9 1585 1665
4 Mohd Tarmizi Nur Uzma Bazilah 1367 MAS 1 1 1 1 1 0 1 7.0 9 1439 1659
36. South Africa 1 (Rtggem:1633, Teamleider: Soojay, Rajan / TB1: 9 / TB2: 102,5)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Simpson Michael 1909 RSA 0 1 1 0 0 1 1 1 5.5 9 1767 1847
2 Soojay Jorah 1566 RSA 0 0 0 1 0 1 1 4.0 9 1626 1583
3 Boshoma Chisomo 1668 RSA 0 1 0 0 0 0 1 1 3.5 9 1632 1552
4 Yan Weilun 1390 RSA 0 1 1 0 0 1 0 1 4.5 9 1369 1369
37. Estonia (Rtggem:1897, Teamleider: Karba, Andres / TB1: 8 / TB2: 131)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Sadekov Maksim 2107 EST 1 1 0 0 1 0 0 0 3.5 9 1975 1895
2 Pedmanson Albert 1882 EST 1 0 1 1 1 0 0 5.0 9 1806 1849
3 Mikko Rondo 2169 EST 1 0 1 1 1 1 0 1 1 7.0 9 1827 2047
4 Pool Linda Maria 1428 EST 0 0 0 0 0 0 0 1.0 9 1573 1222
38. Kazakhstan 3 (Rtggem:1528, Teamleider: Rinas, Oleg / TB1: 8 / TB2: 129,5)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Altynbekuly Madiyar 1750 KAZ 0 1 0 0 0 1 1 1 4.5 9 2009 2009
2 Savitskiy Vladimir 1513 KAZ 0 1 1 0 0 0 1 0 0 3.0 9 1853 1728
3 Momyn Madina 1469 KAZ 0 1 1 0 1 0 1 5.0 9 1836 1879
4 Kazhiakhmetova Yerkenaz 1379 KAZ 1 1 1 1 1 1 0 0 6.5 9 1663 1829
39. Slovakia (Rtggem:1849, Teamleider: Karas, Marek / TB1: 8 / TB2: 126)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Elias David 1884 SVK 1 0 0 1 0 1 0 0 3.5 9 1910 1830
2 Skreko Igor 1985 SVK 1 0 1 0 1 0 1 0 1 5.0 9 1778 1821
3 Rakovsky Jakub 1860 SVK 1 1 1 0 1 1 0 0 5.5 9 1773 1853
4 Tomcaniova Lucia 1668 SVK 1 0 1 1 0 1 0 5.0 9 1541 1584
40. The Netherlands 2 (Rtggem:1982, Teamleider: Reinderman, Dimitri / TB1: 8 / TB2: 121)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Smeets Kobe 2193 NED 1 0 1 0 0 1 0 4.0 9 1896 1853
2 Labruyere Roger 2181 NED 1 0 0 1 1 1 5.5 9 1831 1911
3 Arnold Rhys 1803 NED 1 1 1 0 1 0 0 5.0 9 1835 1878
4 Gergin Isafara 1751 NED 0 0 0 1 0 0 1 0 1 3.0 9 1593 1468
41. The Netherlands 4 (Rtggem:1838, Teamleider: Kurt, Ralph / TB1: 8 / TB2: 111,5)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Kurt Sascha 1800 NED 0 1 0 1 1 0 4.5 9 1756 1756
2 Grooten Tommy 1908 NED 0 0 0 1 3.5 9 1654 1574
3 Feng Elysia 1635 NED 0 0 1 1 0 0 0 1 3.5 9 1537 1457
4 Leenen Boyd 2008 NED 0 1 1 1 1 0 1 6.0 9 1504 1629
42. The Netherlands 3 (Rtggem:1866, Teamleider: Peng, Zhaoqin / TB1: 8 / TB2: 104)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Ritzerveld Noah 1959 NED 1 0 1 1 0 0 0 0 3.5 9 1918 1838
2 Terlouw Wouter 1845 NED 1 0 0 1 0 1 1 5.0 9 1805 1848
3 Zecha Oscar 1867 NED 1 0 0 1 0 0 1 0 3.5 9 1766 1686
4 Westerhof Fleur 1793 NED 1 0 1 1 0 0 0 1 4.5 9 1572 1572
43. Hong Kong (Rtggem:1416, Teamleider: Perichiappan, Kannappan / TB1: 8 / TB2: 96,5)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Kannappan Thanneermalai 1713 HKG 0 0 0 1 1 0 1 4.0 9 1645 1602
2 Poon Pak Yu 1268 HKG 1 0 1 1 1 1 0 6.0 9 1593 1718
3 WCM Li Joy Ching 1401 HKG 0 0 1 0 1 1 0 4.0 9 1498 1455
4 Fan Wen Xi 1281 HKG 0 0 0 1 1 4.0 9 1426 1383
44. Australia 2 (Rtggem:1598, Teamleider: Zhao, Zong-Yuan / TB1: 8 / TB2: 85)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Hernandez Mendez Iker 1686 AUS 0 1 0 0 0 0 0 2.0 9 1865 1645
2 Thogata Randheer 1636 AUS 0 1 0 1 1 5.0 9 1866 1909
3 WCM Fan Chloe 1787 AUS 0 1 1 0 1 0 1 0 4.5 9 1689 1689
4 O'Carroll Om 1284 AUS 0 1 0 0 0 0 1 0 2.5 9 1621 1455
45. Montenegro (Rtggem:1626, Teamleider: Pecurica, Milos / TB1: 8 / TB2: 66,5)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Pusara Mihailo 1873 MNE 0 0 0 0 0 0 1 0 1.5 9 1822 1549
2 Milovic Ilija 1533 MNE 0 1 0 1 0 0 0 3.0 9 1691 1566
3 Radulovic Vasilije 1453 MNE 0 1 0 1 1 0 1 0 4.5 9 1652 1652
4 Mosurovic Milena 1646 MNE 0 1 0 1 0 1 0 4.0 9 1485 1442
46. Morocco (Rtggem:1740, Teamleider: El Habachi, Rachid / TB1: 7 / TB2: 98,5)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Laamim Roaa 1626 MAR 0 0 0 0 0 0 0 1.0 9 1911 1560
2 Najimi Mohamed Khalil 1812 MAR 0 1 1 0 0 0 1 1 4.5 9 1770 1770
3 Moayad Anas 1757 MAR 0 0 1 1 0 4.0 9 1708 1665
4 Elharrak Ahmed 1764 MAR 1 1 1 0 1 0 1 0 5.5 9 1498 1578
47. Albania (Rtggem:1908, Teamleider: Rama, Lorenc / TB1: 7 / TB2: 93)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Ramaj Ergit 2012 ALB 1 0 0 1 1 0 0 0 1 4.0 9 1853 1810
2 Kosta Kelvin 1931 ALB 1 1 0 0 1 0 0 1 4.5 9 1790 1790
3 Boci Mateo 1944 ALB 1 1 0 0 0 0 1 4.0 9 1639 1596
4 Omeri Eklea 1746 ALB 1 0 0 0 1 0 0 1 1 4.0 9 1557 1514
48. Chinese Taipei 2 (Rtggem:1227, Teamleider: Yang,ching Wei, Austin / TB1: 7 / TB2: 88)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Hung Shengchen 0 TPE 0 0 0 1 0 0 0 1 2.5 9 1817 1651
2 Chao Tzu-Yi Anderson 1347 TPE 0 0 1 0 0 0 1 3.0 9 1556 1431
3 Hsu Che 1374 TPE 0 1 1 1 1 0 0 + 5.5 9 1605 1648
4 Wang Yushin Andrea 1186 TPE 1 0 0 0 1 4.0 9 1445 1402
49. Chinese Taipei 1 (Rtggem:1339, Teamleider: Chen, Mei Fang Dina / TB1: 7 / TB2: 84,5)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Huang Zi-Chen 1492 TPE 0 0 0 0 0 1 0 2.0 9 1778 1558
2 Lai Hong-Yi 1469 TPE 0 0 1 0 0 3.0 9 1649 1524
3 Sun Chang-Jyu 1238 TPE 0 0 1 1 0 1 1 5.0 9 1684 1727
4 Tsai Sophie Yi-Hsuan 1155 TPE 0 0 0 1 1 1 1 0 0 4.0 9 1477 1434
50. Uganda 1 (Rtggem:1466, Teamleider: Okas, Walter / TB1: 7 / TB2: 72)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Mwase Arthur 1504 UGA 0 0 0 1 1 0 1 1 4.0 8 1601 1601
2 Pido Edwin 1482 UGA 0 1 0 0 1 3.5 8 1454 1411
3 Ajiri Nygaard 1591 UGA 0 0 1 1 0 1 1 1 5.0 8 1467 1562
4 Nabirye Caroline 1287 UGA 0 0 0 1 0 0 0 1.5 8 1301 1050
51. Cyprus (Rtggem:1430, Teamleider: Klerides, Paris / TB1: 7 / TB2: 71,5)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Antoniou Rafail 1874 CYP 1 1 1 0 0 1 1 6.0 9 1765 1890
2 Daniil Daniil 1379 CYP 0 1 0 0 0 1 0 1 3.5 9 1656 1576
3 Karaolis Andreas 1327 CYP 0 1 1 0 0 0 0 0 1 3.0 9 1595 1470
4 Bouzana Christina 1140 CYP 0 0 1 0 0 0 0 0 1.5 9 1593 1320
52. Japan (Rtggem:1508, Teamleider: Stojanovic, Mihajlo / TB1: 7 / TB2: 67,5)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Hashimoto Shunji 1789 JPN 0 1 0 0 0 1 1 0 3.5 9 1613 1533
2 Muto Yuhiro 1626 JPN 0 1 0 0 0 1 0 3.0 9 1594 1469
3 Tatsumi Kai 1154 JPN 0 1 0 0 0 1 1 4.0 9 1517 1474
4 Yamada Misaki 1462 JPN 0 0 0 0 1 1 0 3.0 9 1409 1284
53. Thailand 2 (Rtggem:1427, Teamleider: Chiravanich, Teerapong / TB1: 6 / TB2: 89,5)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Chunsukon Viritpol 1542 THA 0 0 1 0 1 1 1 5.0 9 1733 1776
2 Chiravanich Pathee 1523 THA 0 0 1 1 1 0 4.5 9 1722 1722
3 Jitwichian Pataradit 1229 THA 0 0 1 1 0 0 3.5 9 1568 1488
4 Kaewwattha Natrada 1414 THA 1 0 0 0 0 0 2.5 9 1538 1372
54. Trinidad & Tobago (Rtggem:1404, Teamleider: Cabralis, Quinn / TB1: 6 / TB2: 80)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Medina Joshua 1644 TTO 0 0 1 0 0 1 1 0 0 3.0 9 1826 1701
2 La Fleur Juninho 1328 TTO 0 0 1 0 1 1 1 1 0 5.0 9 1653 1696
3 Samuel Bisnath Kael 1432 TTO 0 1 0 1 0 1 0 0 3.5 9 1609 1529
4 Ramnarine Singh Aradhana 1210 TTO 0 0 1 0 0 1 1 0 0 3.0 9 1418 1293
55. Kenya (Rtggem:1275, Teamleider: Phylis Mbaire Ngigi / TB1: 6 / TB2: 68)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Olando Paul Jnr 1381 KEN 0 0 1 1 0 0 1 3.5 8 1628 1585
2 Kaloki Hawi 1351 KEN 0 1 0 1 1 0 1 4.5 8 1435 1478
3 Kuka Kyle 1187 KEN 0 0 0 0 0 0 1.0 8 1432 1110
4 Gikandi Bernice Wambui 1179 KEN 0 0 1 0 1 1 4.0 8 1277 1277
56. Luxembourg (Rtggem:1528, Teamleider: Bourg, Anna / TB1: 6 / TB2: 62,5)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Bourg Nicolas 1896 LUX 1 0 1 0 0 4.0 9 1750 1707
2 Zaccaria Noa 1496 LUX 0 1 0 0 0 0 0 1 2.5 9 1659 1493
3 Ortiz Bogdanov Pablo 1484 LUX 0 0 0 0 0 0 0 1.0 9 1602 1251
4 Reding Sevda 1237 LUX 0 1 0 0 1 0 1 0 3.5 9 1486 1406
57. Uganda 2 (Rtggem:1457, Teamleider: Tumwesigye Fugee Atuhwera Musasira / TB1: 6 / TB2: 39)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Tandeka Shiloh 1433 UGA 0 0 0 0 0 1 2.5 9 1769 1603
2 Kigundu Ethan 1620 UGA 0 0 1 0 0 0 0 1 2.5 9 1592 1426
3 Mwase Mathew 1478 UGA 0 0 1 0 1 0 0 1 1 4.0 9 1540 1497
4 Zuri Tatiina 1297 UGA 0 0 0 0 1 0 0 0 1 2.0 9 1389 1169
58. South Africa 2 (Rtggem:1254, Teamleider: Strong, Virginia Beatrice / TB1: 5 / TB2: 74,5)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Coetsee Dewald 1276 RSA 0 0 1 1 1 1 0 4.5 8 1671 1714
2 Strong Davida 1379 RSA 0 1 0 1 1 0 4.0 8 1500 1500
3 Govender Keniesha 1210 RSA 0 0 0 1 0 0 0 0 1.0 8 1485 1163
4 Matshego Thato 1150 RSA 0 0 1 1 0 0 1 3.5 8 1397 1354
59. Thailand 1 (Rtggem:1333, Teamleider: Kulpruethanon, Thanadon / TB1: 5 / TB2: 73,5)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Wangthumboon Patawee 1452 THA 0 1 0 0 1 3.5 8 1773 1730
2 Saipetch Kai 1270 THA 0 0 0 1 0 2.5 8 1552 1411
3 Jiroajvanichakorn Rathasart 1344 THA 0 0 0 0 0 1 0 1.5 8 1561 1310
4 Bootsumran Sirin 1265 THA 0 1 1 0 0 0 1 1 4.0 8 1331 1331
60. Malta 1 (Rtggem:1263, Teamleider: Thornton, Filipina / TB1: 5 / TB2: 54)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Cauchi Noah 1530 MLT 0 1 0 1 1 0 0 3.5 8 1623 1580
2 Zangrilli Leonardo 1205 MLT 0 0 0 1 1 0 0 2.5 8 1487 1346
3 Grima Bongailas Isaac 1270 MLT 0 0 0 1 1 0 0 2.5 8 1417 1276
4 Thornton Hayley 1047 MLT 0 0 0 0 1 1 3.0 8 1363 1276
61. Cayman Islands (Rtggem:1023, Teamleider: Lee, Carlo / TB1: 4 / TB2: 15)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Sinton Luc 1093 CAY 0 0 0 0 1 0 0 1.5 8 1452 1201
2 Martin Israel 0 CAY 0 0 0 0 1 0 0 1.5 8 1383 1132
3 Moore John-Henry 0 CAY 0 0 0 0 0 0 - 0.5 8 1376 954
4 Patil Anvita Niranjan 0 CAY 0 0 0 0 1 1 0 0 2.0 8 1257 1064
62. Malta 2 (Rtggem:1200, Teamleider: Thornton, Filipina / TB1: 3 / TB2: 18)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Sacco Isaac 1272 MLT 0 0 0 0 0 0 0 0.5 8 1533 1089
2 Ellul Nicole 1251 MLT 0 0 0 0 0 1 0 1.5 8 1350 1099
3 Wang Yunlong 0 MLT 0 0 1 0 1 0 1 0 3.0 8 1420 1333
4 Gauci Andre 1277 MLT 0 0 0 0 0 0 0 0 0.0 8 1254 454
63. Uganda 3 (Rtggem:1157, Teamleider: Tumwesigye Solomon / TB1: 2 / TB2: 27,5)
Bo.   Naam Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Partijen Rtggem Rp
1 Dokoria Daniel 1252 UGA 0 0 0 0 0 1 0 1.5 8 1489 1238
2 Kiwanuka Nakasi 0 UGA 0 0 0 0 0 0 0 0 0.0 8 1369 569
3 Kiwanuka Ssubi 1324 UGA 0 0 0 0 0 1 0 1.5 8 1255 1004
4 Hailey Nio Mitchelle 1052 UGA 0 1 0 0 1 0 1 0 3.0 8 1284 1197