19th European Union Youth Championship
Mureck 2022/08/03 to 2022/08/11
Player overview for LUX
SNo   Name RtgI FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Rk. Rp Group
15 Ortiz Bogdanov Pablo 1302 LUX 1 1 1 0 0 5.0 5 1784 U14
19 Zeihen Matthieu 0 LUX 1 1 1 0 1 0 1 1 6.5 3 1774 U14
9 Ortiz Bogdanov Santiago 1266 LUX 1 0 1 1 0 1 0 5.0 5 1502 U12
16 Brittner Laurent 0 LUX 0 0 1 0 0 0 0 0 1.5 21 1164 U12
Player details for LUX
Rd. SNo Name RtgI FED Pts. Res. K rtg+/-
Ortiz Bogdanov Pablo 1302 LUX Rp:1784 Pts. 5        
1 6 Bruessow Nina 1643 SUI 4 s 1 40 35.2
2 5 Religa Marek 1653 SWE 6.5 s 40 15.6
3 1 Neuhoff Laertes 1997 GER 6 w 40 16.8
4 3 Puskas Mihaly 1754 HUN 4.5 s 1 40 36.8
5 12 Bangerter Ena 1505 SUI 5 w 40 10.4
6 4 Haselsberger Armin 1694 AUT 4.5 w 1 40 36.8
7 2 Malli Suvirr 1966 SUI 8.5 s 0 40 -3.2
8 14 Ahn Anastasia 1406 BEL 5 w 40 5.6
9 19 Zeihen Matthieu 0 LUX 6.5 s 0
Zeihen Matthieu 0 LUX Rp:1774 Pts. 6,5          
1 - bye - - - - 1
2 7 Slusarczyk Anna 1590 POL 3.5 s 1
3 8 Winkelbauer Christian 1576 AUT 2 w 1
4 5 Religa Marek 1653 SWE 6.5 s 0
5 13 Marzakov Mihail 1458 BUL 4.5 w 1
6 2 Malli Suvirr 1966 SUI 8.5 w 0
7 10 Keber Aljosa 1522 SLO 4 s 1
8 1 Neuhoff Laertes 1997 GER 6 s
9 15 Ortiz Bogdanov Pablo 1302 LUX 5 w 1
Ortiz Bogdanov Santiago 1266 LUX Rp:1502 Pts. 5        
1 19 Hutterer Valentin 0 AUT 4.5 s 1
2 10 Haselsberger Roman 1259 AUT 4.5 w 0 40 -20.4
3 18 Huber Valentina 0 AUT 3 s 1
4 6 Timagina Sofia 1368 SLO 5 w 1 40 25.6
5 4 Gorkov Kirill 1391 EST 8 s 0 40 -13.2
6 11 Ringbauer Daniel 1192 AUT 5 w 1 40 16
7 1 Koehalmi-Szabo Mihaly 1709 SUI 7.5 s 40 16.8
8 8 Frydel Marcel 1271 GER 7 w 0 40 -19.6
9 2 Ahn Maximilian 1513 BEL 5 w 40 12.4
Brittner Laurent 0 LUX Rp:1164 Pts. 1,5          
1 6 Timagina Sofia 1368 SLO 5 s 0
2 13 Burszczan Piotr 1065 POL 4 w 0
3 - bye - - - - 1
4 20 Jorritsma Eli Alia 0 NED 5 s 0
5 14 Szamko Balint 1062 HUN 3 w 0
6 21 Stoyanov Boris 0 BUL 3.5 s 0
7 18 Huber Valentina 0 AUT 3 s
8 12 Marxer Constantin 1165 LIE 4 w 0
9 17 Huber Elisa 0 AUT 4.5 s 0
U14 - 19th European Union Youth Championship - Final Ranking
Final Ranking crosstable after 9 Rounds
Rank   Name FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd 6.Rd 7.Rd 8.Rd 9.Rd Pts. TB1 TB2 TB3 Rp
1 Malli Suvirr SUI 7w1 15b 9w1 4b1 2w1 3b1 5w1 13b1 11w1 8.5 41.0 44.0 43.75 2120
2 Religa Marek SWE 8b1 5w 15b1 3w1 1b0 6b1 4w 9b1 10w 6.5 43.5 46.5 32.25 1823
3 Zeihen Matthieu LUX -1 16b1 18w1 2b0 9w1 1w0 13b1 4b 5w1 6.5 42.5 46.0 26.50 1774
4 Neuhoff Laertes GER 13b 10w1 5b 1w0 18b1 16w1 2b 3w 9b1 6.0 43.0 46.5 25.50 1771
5 Ortiz Bogdanov Pablo LUX 14b1 2b 4w 12b1 6w 10w1 1b0 8w 3b0 5.0 45.0 49.0 24.25 1784
6 Bangerter Ena SUI 12w0 19b1 11w1 18b1 5b 2w0 9w0 14b 13w1 5.0 36.5 37.0 16.00 1599
7 Westerhof Fleur NED 1b0 17w 13b 8w1 10b0 11w0 19w1 16b1 14w1 5.0 35.5 36.0 17.25 1601
8 Ahn Anastasia BEL 2w0 14w0 17b1 7b0 -1 18w+ 11w 5b 16w1 5.0 34.5 37.5 18.25 1502
9 Marzakov Mihail BUL 10b 13w1 1b0 14w1 3b0 17w1 6b1 2w0 4w0 4.5 44.5 47.5 18.75 1682
10 Haselsberger Armin AUT 9w 4b0 16w 19b1 7w1 5b0 14w0 15b1 2b 4.5 37.5 38.0 16.75 1526
11 Antenreiter Lena AUT 15w0 -1 6b0 13w0 19w1 7b1 8b 17w1 1b0 4.5 36.0 36.5 16.50 1407
12 Puskas Mihaly HUN 6b1 18w0 14b 5w0 15b1 13w0 16b0 19w1 17b1 4.5 31.5 32.0 15.00 1425
13 Keber Aljosa SLO 4w 9b0 7w 11b1 16w1 12b1 3w0 1w0 6b0 4.0 43.5 47.0 18.00 1722
14 Bruessow Nina SUI 5w0 8b1 12w 9b0 17w0 19b1 10b1 6w 7b0 4.0 35.5 36.0 15.25 1378
15 Englert Lin GER 11b1 1w 2w0 16b0 12w0 -1 17b0 10w0 19b1 3.5 37.5 38.0 14.25 1466
16 Slusarczyk Anna POL 17b1 3w0 10b 15w1 13b0 4b0 12w1 7w0 8b0 3.5 37.0 40.0 13.75 1540
17 Doersieb Bianca AUT 16w0 7b 8w0 -1 14b1 9b0 15w1 11b0 12w0 3.5 32.5 35.5 14.50 1478
18 Winkelbauer Christian AUT 19w1 12b1 3b0 6w0 4w0 8b- 0 0 0 2.0 36.5 37.0 5.50 1598
19 Todorova Daniela BUL 18b0 6w0 -1 10w0 11b0 14w0 7b0 12b0 15w0 1.0 34.0 37.0 4.50 859
U12 - 19th European Union Youth Championship - Final Ranking
Final Ranking crosstable after 9 Rounds
Rank   Name FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd 6.Rd 7.Rd 8.Rd 9.Rd Pts. TB1 TB2 TB3 Rp
1 Gorkov Kirill EST 20w1 18b1 2w1 3b 5w1 6b1 8w1 7b1 4w 8.0 43.0 45.5 40.25 1794
2 Koehalmi-Szabo Mihaly SUI 9b1 8w1 1b0 6w1 3w1 4b1 5w 12b1 11b1 7.5 45.0 49.0 39.00 1603
3 Frydel Marcel GER 19w1 7b1 4w 1w 2b0 15b1 10w1 5b1 9w1 7.0 44.5 47.0 33.75 1713
4 Martinovic David AUT 14b1 6w 3b 11w 10b1 2w0 7w 8b1 1b 5.5 47.0 51.0 29.25 1640
5 Ortiz Bogdanov Santiago LUX 12b1 11w0 19b1 8w1 1b0 9w1 2b 3w0 6w 5.0 46.0 48.5 23.75 1502
6 Ahn Maximilian BEL 17w1 4b 10w1 2b0 7w1 1w0 11b1 9w0 5b 5.0 45.5 49.0 23.75 1463
7 Sutter Julian SUI 16b1 3w0 11b 14w1 6b0 13w1 4b 1w0 17b1 5.0 42.0 45.5 22.00 1422
8 Timagina Sofia SLO 21w1 2b0 12w1 5b0 16w1 11w1 1b0 4w0 19b1 5.0 40.5 41.5 17.50 1543
9 Ringbauer Daniel AUT 2w0 13b 15w 12b1 17w1 5b0 20w1 6b1 3b0 5.0 40.0 42.5 20.75 1350
10 Jorritsma Eli Alia NED 11b 15w1 6b0 21w1 4w0 14b1 3b0 13w 16b1 5.0 37.5 38.5 18.50 1480
11 Haselsberger Roman AUT 10w 5b1 7w 4b 13w1 8b0 6w0 15b1 2w0 4.5 42.5 46.0 21.25 1451
12 Hutterer Valentin AUT 5w0 20b1 8b0 9w0 -1 16b1 14w1 2w0 13b 4.5 37.5 40.0 18.25 1342
13 Religa Jakub SWE 15b 9w 14b 16w1 11b0 7b0 18w1 10b 12w 4.5 34.5 37.5 19.00 1500
14 Huber Elisa AUT 4w0 17b1 13w 7b0 18b1 10w0 12b0 -1 21w1 4.5 33.5 34.5 15.75 1559
15 Marzakov Rumen BUL 13w 10b0 9b 18w 19b1 3w0 17b 11w0 -1 4.0 35.5 38.0 16.00 1464
16 Burszczan Piotr POL 7w0 21b1 18w1 13b0 8b0 12w0 -1 20b1 10w0 4.0 32.0 33.0 12.50 1508
17 Marxer Constantin LIE 6b0 14w0 20b1 19w 9b0 -1 15w 21b1 7w0 4.0 30.5 31.5 12.50 1460
18 Stoyanov Boris BUL -1 1w0 16b0 15b 14w0 21w1 13b0 19w 20b 3.5 32.5 33.5 11.00 1367
19 Huber Valentina AUT 3b0 -1 5w0 17b 15w0 20b 21w 18b 8w0 3.0 33.0 34.0 10.50 1215
20 Szamko Balint HUN 1b0 12w0 17w0 -1 21b1 19w 9b0 16w0 18w 3.0 32.0 33.0 9.25 1350
21 Brittner Laurent LUX 8b0 16w0 -1 10b0 20w0 18b0 19b 17w0 14b0 1.5 29.5 32.0 6.00 1164
Annotation:
Tie Break1: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)
Tie Break2: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)
Tie Break3: Sonneborn-Berger-Tie-Break variable