30e Challenge de la Ville de Diekirch
Diekirch 09.07.2023
Final Ranking crosstable after 7 Rounds
Rank Title Name Rtg FED Club 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd 6.Rd 7.Rd Pts. TB1 TB2 TB3
1 Boehme Sebastian 2111 PRO Erlangen 17b1 27w1 19b1 4w1 2w 18b1 3b 6.0 26.0 23.5 5
2 WGM Berend Elvira 2321 LUX Dudelange 43b1 25w1 14b1 10w1 1b 3w 4b 5.5 25.0 23.5 4
3 IM Berend Fred 2337 LUX Dudelange 31w1 15b1 5w 11b1 12w1 2b 1w 5.5 24.0 24.5 4
4 Aliferenko Oleksii 2274 ETR Differdange 41w1 9b1 18w1 1b0 5w1 7b1 2w 5.5 23.5 25.0 5
5 Bourg Nicolas 1995 LUX Differdange 46b1 21w1 3b 13w1 4b0 15w1 10b1 5.5 22.5 23.0 5
6 Yankelevich Michael 2043 PRO Differdange 19b0 8w 38b1 40w1 26b1 13w1 11w1 5.5 18.0 20.5 5
7 Basinas Konstantinos 1859 LUX Echternach 28b1 32w 24b 21w1 25b1 4w0 20b1 5.0 20.5 18.5 4
8 Hoffmann Roger 2008 LUX Luxembourg 1915 40w 6b 37w1 27b1 18w0 14b1 19w1 5.0 18.5 19.5 4
9 Schwab Patrick 1800 LUX Echternach 57b1 4w0 46b1 19w0 45w1 34b1 18w1 5.0 18.0 16.5 5
10 Cerasi Umberto 2051 LUX Bonnevoie 33w1 22b1 45w1 2b0 14w 12b1 5w0 4.5 21.5 22.0 4
11 Stanic Zoran 2151 LUX Bonnevoie 51b1 26w1 13b 3w0 19b1 24w1 6b0 4.5 20.5 21.0 4
12 Densing Gerd 1734 PRO Echternach 52b1 24w 32b1 20w1 3b0 10w0 29b1 4.5 20.0 19.0 4
13 Bohn Sean 1673 LUX Schifflange 34w1 44b1 11w 5b0 16w1 6b0 24b1 4.5 19.5 21.5 4
14 Meurin Patrick 1838 LUX Nordstad 53w1 35b1 2w0 31b1 10b 8w0 38b1 4.5 19.5 20.5 4
15 Ludewig Robert 1826 LUX Schifflange 23w1 3w0 40b 32w1 17b1 5b0 28w1 4.5 17.5 21.0 4
16 Virbalis Rytis 1837 LUX Bonnevoie 50b1 19w0 17b 29w1 13b0 32w1 36b1 4.5 16.5 19.0 4
17 Benismail Elyas 1488 LUX Schifflange 1w0 59b1 16w 44b1 15w0 35b1 25w1 4.5 15.5 19.0 4
18 Vijups Dans 1797 LUX Bonnevoie 47b1 20w1 4b0 28w1 8b1 1w0 9b0 4.0 20.0 23.0 4
19 Sheng Ming 1481 PRO Echternach 6w1 16b1 1w0 9b1 11w0 30w1 8b0 4.0 19.0 24.5 4
20 WIM Schweitzer Victoria 2139 PRO Dudelange 37w1 18b0 41w1 12b0 39w1 21b1 7w0 4.0 17.0 19.5 4
21 Reiff Pit 1701 LUX Bonnevoie 48w1 5b0 49w1 7b0 23w1 20w0 42b1 4.0 16.0 18.5 4
22 Leszczowski Artur 1750 ETR Nordstad 54b1 10w0 28b0 56w 40b 50w1 43b1 4.0 13.5 13.5 3
23 Solovev Aleksei 1305 LUX Strassen 15b0 43w1 27b0 51w1 21b0 40w1 45b1 4.0 13.0 16.0 4
24 Schweitzer Marc 1969 ETR Dudelange 42w1 12b 7w 45b 33w1 11b0 13w0 3.5 17.5 20.0 2
25 Zilles Paul 1800 PRO Echternach 49w1 2b0 42w1 39b1 7w0 36w 17b0 3.5 17.0 19.5 3
26 Costa Diogo 1756 PRO Dommeldange 55w1 11b0 53w1 33b 6w0 31b 37w 3.5 15.5 17.0 2
27 Stoverinck Tijn 1750 LUX Nordstad 59w1 1b0 23w1 8w0 36b0 39b1 34w 3.5 14.5 19.5 3
28 Selyshchev Artem 1352 PRO Wirtzfeld 7w0 60b1 22w1 18b0 35w 41b1 15b0 3.5 14.5 19.0 3
29 Dos Santos Yvo 1100 LUX Non licenci 45w0 36b1 35w1 16b0 31w 33b1 12w0 3.5 14.5 18.5 3
30 Rota Emile 1888 LUX Differdange 36w1 45b0 33w0 53b1 37w1 19b0 31w 3.5 14.5 16.5 3
31 Brger Arsne 1568 LUX Echternach 3b0 50w1 34b1 14w0 29b 26w 30b 3.5 14.0 18.5 2
32 Agovic Esad 1602 LUX Bonnevoie 60w1 7b 12w0 15b0 49w1 16b0 47w1 3.5 14.0 18.0 3
33 Kostyukovich Dmitry 1486 LUX Strassen 10b0 54w1 30b1 26w 24b0 29w0 51b1 3.5 14.0 16.0 3
34 Jackson Kenneth 1100 ??? non-licenci 13b0 56w1 31w0 42b1 41w1 9w0 27b 3.5 13.5 17.5 3
35 Gomes Fabio 1650 LUX Norstad 58b1 14w0 29b0 50w1 28b 17w0 46b1 3.5 13.5 16.0 3
36 Schreiner Kevin 1357 SCH Schifflange 30b0 29w0 52b1 43w1 27w1 25b 16w0 3.5 13.0 17.0 3
37 Sivashankar Samyukta 1499 LUX Differdange 20b0 47w1 8b0 57w1 30b0 52w1 26b 3.5 12.5 15.5 3
38 Esmer Kemal Eymen 1522 LUX Bertrange 0 40b 6w0 55b1 56w1 45b1 14w0 3.5 12.0 16.0 3
39 Esmer Hamza 1492 LUX Bertrange 0 55b1 44w1 25w0 20b0 27w0 52b1 3.0 12.0 16.0 3
40 Reding Sevda 1479 LUX Dudelange 8b 38w 15w 6b0 22w 23b0 49w1 3.0 11.5 21.5 1
41 Weber Philippe 1507 LUX Nordstad 4b0 57w1 20b0 47w1 34b0 28w0 50b1 3.0 11.0 15.5 3
42 Zinoviev Daniil 1424 ETR Differdange 24b0 52w1 25b0 34w0 48b1 51w1 21w0 3.0 11.0 15.0 3
43 Mouzon Abdelkader 1509 LUX Latour 2w0 23b0 55w1 36b0 53w1 49b1 22w0 3.0 10.0 15.5 3
44 Bode Dorel Ioan 1891 PRO Wirtzfeld 56b1 13w0 39b0 17w0 50b0 55w1 54b1 3.0 10.0 14.0 3
45 Rastoder Selim 1700 ETR Junglinster 29b1 30w1 10b0 24w 9b0 38w0 23w0 2.5 15.0 19.5 2
46 Kostyukovich Ivan 1451 LUX Strassen 5w0 48b1 9w0 49b0 47w 56b1 35w0 2.5 9.5 15.5 2
47 De Sousa Martinho Vasco 1200 LUX Differdange 18w0 37b0 60w1 41b0 46b 53w1 32b0 2.5 8.5 14.5 2
48 Scheuren Jo 1200 LUX Nordstad 21b0 46w0 50b0 54b1 42w0 59w 58b1 2.5 6.0 11.0 2
49 Solovev Nikolai 1247 LUX Bertrange 25b0 51w1 21b0 46w1 32b0 43w0 40b0 2.0 10.0 15.5 2
50 Dhivakar Viduyut 1305 LUX Differdange 16w0 31b0 48w1 35b0 44w1 22b0 41w0 2.0 8.0 17.0 2
51 Komissarov Igor 1500 ETR Luxembourg 1915 11w0 49b0 54w1 23b0 57w1 42b0 33w0 2.0 8.0 14.5 2
52 Reddy Handyalu Kiran 1200 LUX Differdange 12w0 42b0 36w0 60b1 58w1 37b0 39w0 2.0 7.0 15.0 2
53 Bakalarz Bianca 1316 LUX Manternach 14b0 58w1 26b0 30w0 43b0 47b0 60w1 2.0 7.0 14.0 2
54 Gundala Hanmisha 1200 ETR Differdange 22w0 33b0 51b0 48w0 59b1 57b1 44w0 2.0 5.0 12.5 2
55 Frisch Jan 1200 LUX Manternach 26b0 39w0 43b0 38w0 60b1 44b0 56w1 2.0 4.0 14.5 2
56 Tatavarthi Jaagruth 1363 LUX Differdange 44w0 34b0 59w1 22b 38b0 46w0 55b0 1.5 7.0 15.0 1
57 Cornelius Nestor 1250 LUX Nordstad 9w0 41b0 58w1 37b0 51b0 54w0 59b 1.5 5.5 12.0 1
58 Maniewski Linda 1100 LUX non licenci 35w0 53b0 57b0 59w 52b0 60w1 48w0 1.5 4.0 9.5 1
59 Molitor Luc 1200 LUX Nordstad 27b0 17w0 56b0 58b 54w0 48b 57w 1.5 3.5 11.0 0
60 Schumacher Andy 1100 LUX non licenci 32b0 28w0 47b0 52w0 55w0 58b0 53b0 0.0 0.0 12.0 0
Annotation
Tie Break1: Fide Tie-Break
Tie Break2: Buchholz Tie-Breaks (without two results=middle Tie-Breaks)
Tie Break3: The greater number of victories (variable)