Jugend-Schachfest 2007 
Renault Garage Beggen10.06.2007
Rangliste: U16
Rang Teilnehmer Fed Kat ELO Pkte Buch Prog Platz
1 Schneider Rafael LUX U14 1673 4.0 16.5 14.0 I U14
2 Salentiny Eric LUX U16 1675 4.0 16.0 13.0 I U16
3 Braas Patrick LUX U16 1570 4.0 13.5 12.0 II U16
4 Kremer Gilles LUX U16 1548 4.0 11.5 13.0 III U16
5 Hoffmann Neil LUX U16 1350 3.5 13.5 9.5
6 Bakalarz Janet LUX U16 w 1625 3.0 16.5 11.0
7 Christidis Simos LUX U16 1540 3.0 12.5 10.0
8 Schuster Tom LUX U14 1541 3.0 12.0 8.0 II U14
9 Lima Pinto Kevin LUX U16 1200 3.0 11.0 8.0
10 Greger Katharina LUX U14 w 1200 2.5 12.5 7.5 III U14
11 Thoma Jim LUX U14 1281 2.5 12.5 6.5
12 Jagiello Robert LUX U16 1292 2.5 12.0 7.5
13 Schomer Vic LUX U14 1200 2.0 12.5 7.0
14 Brandenburger Jonas LUX U16 1200 2.0 11.5 5.0
15 Garcia Guillermo LUX U14 1285 2.0 11.0 6.0
16 Brandenburger Boris LUX U14 1200 1.5 13.0 2.5
17 Zeien Fred LUX U16 1214 1.5 11.5 2.5
18 Wolff Chris LUX U16 1200 1.0 15.0 5.0
19 Omes David LUX U16 1232 1.0 10.0 2.0
Rangliste: U12
Rang Teilnehmer Fed Kat ELO Pkte Buch Prog Platz
1 Zanier Christophe LUX U10 1390 4.5 16.0 14.5 IU12
2 Kasel Ronaldo GER U10 1064 4.5 15.0 12.5 IU10
3 Zibert Maximilian GER U12 4.5 14.5 14.5 II U12
4 Christidis Ioannis LUX U12 1385 4.5 14.0 12.5 III U12
5 Schneider Celine LUX U10 w 1228 4.0 13.0 13.0 I Mšdchen
6 Krier Serge LUX U12 1222 3.5 16.5 11.5
7 Fell Fabian GER U10 1060 3.5 12.5 9.5 II U10
8 Hein Alexander LUX U12 1200 3.5 10.0 8.5
9 Ramsden Charlie LUX U12 1376 3.0 17.5 12.0
10 Lopez Popov Ivan LUX U10 1259 3.0 16.5 11.0
11 Engel Alexander GER U 8 3.0 13.5 8.0 IU8
12 Kasel Mario GER U 8 809 3.0 13.0 10.0 II U8
12 Stremmer Daniel GER U10 3.0 13.0 10.0 III U10
14 Bakalarz Bianca LUX U12 w 1277 3.0 11.5 7.0
15 Manzoni Daniel LUX U10 1210 3.0 11.0 8.0
16 Martin Alexander LUX U12 1234 3.0 11.0 6.0
17 Friden Bob U12 2.5 15.0 7.5
18 Obertreis Hendrik GER U10 2.5 13.0 6.5
19 Kirchen Francis LUX U12 1248 2.5 12.0 5.5
20 Saridakis Dimitris LUX U12 1456 2.0 15.0 9.0
21 Schenk Philipp U10 2.0 15.0 8.0
22 Oberweis Noah LUX U10 1200 2.0 13.5 8.0
23 Zanier Lisa LUX U 8 w 1200 2.0 13.0 5.0 III U8
24 Brassel David LUX U12 1200 2.0 12.5 6.0
25 Jenn Felix LUX U10 1260 2.0 11.5 6.0
26 PŁtz Philippe GER U10 1200 2.0 10.5 6.0
27 Picco Loris U 8 2.0 9.5 5.0
28 Pinto Dany LUX U10 1200 2.0 9.0 3.0
29 Girskij Julia U12 w 1.5 13.5 6.5
30 Greger Nathalie U 8 w 1.5 10.5 2.0
31 Chalabi Max LUX U12 1200 1.5 9.5 6.5
32 Planeta Kamil LUX U10 1200 1.0 11.5 4.0
33 Blond Hanten Elsa U 8 w 1.0 10.0 3.0
34 Schuster Alain U10 1.0 9.5 2.5
35 Schaul Georges U10 0.5 9.0 1.5
36 Oberweis Zoe U 8 w 0.0 8.5 0.0