European Online Chess Club Cup 2021 - Group C
27.03 - 28.03.2021
Ranking crosstable
Rk.   Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10    TB1   TB2 
1 Mednyi Vsadnik  *  3 2 3 2 3 4 3 4 3 17 28,5
2 SF Deizisau e.V. 1  *  2 2 3 3 4 4 4 4 15 28,0
3 Cesky Lev 1 1  *  2 3 3 3 3 4 4 14 25,5
4 Gijon 64 2 1  *  4 2 4 3 3 4 12 24,5
5 ZSK Maribor Poligram 2 1 0  *  3 3 3 3 3 11 20,0
6 SV Werder Bremen 1 1 1 2 1  *  2 3 2 3 8 17,0
7 Zeitnot Express 0 0 1 0 2  *  2 1 2 5 10,0
8 Echiquier Guingampais 1 0 1 1 1 1 1  *  3 2 4 12,0
9 Le Cavalier Differdange 0 0 0 1 2 1  *  2 3 8,0
10 Zuid Limburg 0 0 0 1 1 2  *  1 6,5
Annotation:
Tie Break1: Matchpoints (2 for wins, 1 for Draws, 0 for Losses)
Tie Break2: points (game-points)
Team composition for federation LUX
9. Le Cavalier Differdange (RtgAvg:2261, Captain: Goerens Jean-Paul / TB1: 3 / TB2: 8)
Board   Name Rtg 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Games RtgAvg
1 GM Wirig Anthony 2500 0 1 0 2 5 2434
2 FM Micottis Dorian 2223 0 0 0 0 1 0 2.5 9 2472
3 FM Bruch Jochen 2187 0 0 0 0 0 0 0 0 0.5 9 2407
4 Kirsch Laurent 2120 0 0 0 0 1 1 0 3 9 2318
6 Schlueter Yves 2058 0 0 0 0 0 4 2451
Player info
Wirig Anthony GM 2500 FRA Rp:2362
Rd.   Name Rtg FED Pts. Res. Bo.
5 IM Markoja Boris 2439 SLO 5.0 s 1
6 IM Migot Tangi 2353 FRA 0.5 w 1
7 IM Braun Christian 2409 GER 1.5 s 0 1
8 Sahin Ozgun 2281 TUR 1.0 s 1 1
9 GM Fedoseev Vladimir 2687 RUS 5.5 w 0 1
Micottis Dorian FM 2223 FRA Rp:2306
Rd.   Name Rtg FED Pts. Res. Bo.
1 GM Donchenko Alexander 2659 GER 4.5 s 0 1
2 GM Nguyen Thai Dai Van 2577 CZE 4.0 w 0 1
3 GM Delgado Ramirez Neuris 2616 PAR 5.5 s 1
4 GM Babula Vlastimil 2559 CZE 4.5 w 1
5 IM Subelj Jan 2430 SLO 5.5 w 0 2
6 FM Le Goff Ronan 2288 FRA 3.5 s 0 2
7 FM Lenaerts Lennert 2357 BEL 2.5 w 1 2
8 WFM Okuyaz Duru 2076 TUR 2.0 w 2
9 GM Matlakov Maxim 2688 RUS 4.5 s 0 2
Bruch Jochen FM 2187 GER Rp:1963
Rd.   Name Rtg FED Pts. Res. Bo.
1 GM Heimann Andreas 2606 GER 5.0 w 0 2
2 GM Michalik Peter 2594 CZE 5.0 s 0 2
3 GM Martinez Alcantara Jose Eduardo 2620 PER 6.5 w 0 2
4 Wachinger Nikolas 2369 GER 3.5 s 2
5 FM Skuhala Jernej 2351 SLO 4.0 s 0 3
6 FM Bouget Alexandre 2247 FRA 4.5 w 0 3
7 FM Van Meegen Ruud 2295 NED 2.0 s 0 3
8 Yagiz Bora 1877 TUR 3.5 s 0 3
9 GM Esipenko Andrey 2701 RUS 6.5 w 0 3
Kirsch Laurent 2120 LUX Rp:2193
Rd.   Name Rtg FED Pts. Res. Bo.
1 GM Keymer Vincent 2591 GER 7.0 s 0 3
2 GM Stocek Jiri 2604 CZE 5.5 w 0 3
3 GM Gukesh D 2563 IND 6.0 s 0 3
4 FM Colbow Collin 2339 GER 2.5 w 3
5 FM Marn Jan 2346 SLO 5.5 w 0 4
6 Lahoche Dorian 2124 FRA 1.5 s 4
7 CM Zimmermann Luc 2151 NED 0.0 w 1 4
8 Deveci Huseyin Said 1521 TUR 1.5 w 1 4
9 GM Ponkratov Pavel 2619 RUS 4.0 s 0 4
Schlueter Yves 2058 LUX Rp:1651
Rd.   Name Rtg FED Pts. Res. Bo.
1 GM Kollars Dmitrij 2598 GER 5.5 w 0 4
2 GM Hracek Zbynek 2565 CZE 2.0 s 0 4
3 FM Guerrero Olmos Sergio 2372 ESP 4.0 w 0 4
4 FM Schulze Lara 2269 GER 4.0 s 0 4