21. ECHTERNACHER OPEN
Echternach 21.06 - 22.06.2014
Rang Teilnehmer Tite TWZ Verein/Ort Land 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pkte Sum GgWrt
1 Istratescu Andrei GM 2668 FRA 191s1 43w1 53s1 30w1 15s1 2w 13s1 6w1 4s 8.0 42.5 2308
2 Edouard Romain GM 2702 FRA 201w1 63s1 86w1 14s1 5w1 1s 3w 7s1 18w1 8.0 41.5 2344
3 David Alberto GM 2570 Echternach ITA 111w1 42s1 25w 75s1 26w1 11w1 2s 5s 14w1 7.5 39.0 2296
4 Dishman Stephen 2325 ENG 142s1 115w 141s1 82w 43s1 35w1 32s1 13w1 1w 7.5 37.5 2177
5 Riff Jean-Noel IM 2463 FRA 199w1 68s1 50w1 19s1 2s0 74w1 15s1 3w 10w 7.0 38.5 2267
6 Berelowitsch Alexander GM 2549 Echternach GER 72s1 124w1 54s 60w1 20s1 16w1 11s 1s0 30w1 7.0 38.0 2266
7 Wiedenkeller Michael IM 2479 Echternach LUX 164s1 62w1 37s1 20w 74s 47w1 17s1 2w0 31s1 7.0 37.5 2218
8 Polaczek Richard IM 2411 Echternach BEL 108s1 129w1 39s1 22w1 11s0 28w1 24s 27w 34s1 7.0 37.5 2179
9 Bykov Alexey FM 2359 Sovremennik RUS 258s1 98w1 89s1 11w0 42s1 31w 51s 37w1 32s1 7.0 35.5 2147
10 Lenaerts Lennert 2170 Philidor Genk BEL 99s1 104w1 21s 13w0 121s1 59w1 23s1 11w1 5s 7.0 35.0 2189
11 Levin Felix GM 2491 GER 119w1 152s1 100w1 9s1 8w1 3s0 6w 10s0 47w1 6.5 37.5 2250
12 Ginsburg Gennadi GM 2506 Echternach GER 174s1 188w1 51s1 23w1 47s 13w0 20s1 30w 27s 6.5 37.0 2201
13 Berend Fred IM 2380 Dudelange LUX 96w1 57s1 48w 10s1 76w1 12s1 1w0 4s0 50w1 6.5 36.5 2183
14 Alienkin Aleksander IM 2393 CRELEL Lige RUS 107s1 126w1 34s1 2w0 55s1 51w 22s1 47w1 3s0 6.5 36.0 2208
15 Morawietz Dieter IM 2395 Klub Klner SF GER 194w1 85s1 36w1 31s1 1w0 50s1 5w0 56s 53w1 6.5 36.0 2187
16 Seul Georg IM 2405 Klub Klner SF GER 165w1 58s1 52w1 74s 49w1 6s0 75w 36s1 19w 6.5 36.0 2179
17 Boidman Yuri IM 2396 Echternach GER 138s1 67w1 35s1 47w0 82s1 54w1 7w0 44s1 25w 6.5 35.5 2135
18 Brunner Nicolas IM 2436 Echternach FRA 161s1 93w1 31s0 67w1 34s1 22w 29s1 24w1 2s0 6.5 35.0 2173
19 Klundt Klaus IM 2312 GER 147s1 81w1 66s1 5w0 78s1 21w 31s 51w1 16s 6.5 35.0 2171
20 Wagener Claude FM 2259 Echternach LUX 196w1 97s1 79w1 7s 6w0 98s1 12w0 85s1 56w1 6.5 34.0 2156
21 Andersson Ulf GM 2526 SWE 103w1 78s1 10w 54s 48w1 19s 38w 50s 49w1 6.5 34.0 2139
22 Jacobi Robin 2226 SV Empor Erfurt GER 155w1 64s1 61w1 8s0 85w1 18s 14w0 59s1 48w1 6.5 34.0 2112
23 Berend Elvira WGM 2330 Dudelange LUX 163w1 102s1 55w1 12s0 46w1 33s 10w0 68s1 52w1 6.5 34.0 2100
24 Coenen Norbert IM 2313 Aachener Schachverein 1856 GER 154w 73s1 189w1 33s 58w1 36s1 8w 18s0 60w1 6.5 34.0 2090
25 Barzen Pascal 2183 SG Reil-Kinheim GER 210s1 87w1 3s 77w 101s1 32w0 88s1 35w1 17s 6.5 34.0 2009
26 Taddei Benoit FM 2367 FRA 162s1 88w1 82s 115w1 3s0 79w1 47s0 78w1 55s1 6.5 33.5 2093
27 Wolter Kai FM 2285 GER 144w1 59s 116w1 76s0 119w1 41s1 52w1 8s 12w 6.5 33.5 2072
28 Commercon Simon 2219 TSP Belvaux GER 167w1 80s 59w 102s1 64w1 8s0 116w1 48s 57w1 6.5 32.5 2012
29 Fischdick Gisela WGM 2225 GER 156s1 121w 83s 88w1 81s 124w1 18w0 118s1 58w1 6.5 32.0 1988
30 Gulbas Cemil IM 2365 TUR 166w1 94s1 40w1 1s0 45w1 52s 49w1 12s 6s0 6.0 35.0 2224
31 Heimsoth Sven-Holger 2162 Schachverein Mlheim-Nord 19 GER 181w1 190s1 18w1 15w0 99s1 9s 19w 38s1 7w0 6.0 34.5 2168
32 Belkhodja Slim GM 2412 Echternach TUN 160w1 61s0 111w1 57s1 40w1 25s1 4w0 33s1 9w0 6.0 33.0 2085
33 Gijsen Stief 2156 Rokade Westerlo BEL 92s1 91w 135s1 24w 77s1 23w 74s 32w0 78s1 6.0 32.5 1933
34 Herbold Manfred CM 2140 TSV Htschenhausen GER 176w1 71s1 14w0 130s1 18w0 153s1 83w1 75s1 8w0 6.0 32.0 2076
35 Ciornei Dragos Dr 2142 Schwarz-Wei Oberhausen GER 143w1 118s1 17w0 153s1 65w1 4s0 80w1 25s0 76w1 6.0 32.0 2015
36 Weber Jean-Marie 2142 Dommeldange-Beggen LUX 177s1 122w1 15s0 83w1 92s1 24w0 76s1 16w0 88s1 6.0 32.0 2014
37 Trauth Michael Dr 2166 Echternach GER 236w1 130s1 7w0 64s0 111w1 113s1 94w1 9s0 97w1 6.0 30.0 2000
38 Prizker Boris 2259 SK Schweich GER 157s 150w1 115s0 123w1 126s1 63w1 21s 31w0 72s1 6.0 30.0 1940
39 Mller Markus CM 2148 TSV Htschenhausen GER 214w1 90s1 8w0 87s0 160w1 64s 115w1 96s 94w1 6.0 29.0 1929
40 Resnjanskij Denis 2112 SG Porz GER 200s1 234w1 30s0 95w1 32s0 84w0 162s1 104w1 77s1 6.0 29.0 1858
41 Hater Wolfgang 2078 SV Sdlohn GER 123s1 187w0 72s1 234w 91s1 27w0 90s1 77w 87s1 6.0 29.0 1765
42 Ackermann Robert 2051 Dudelange LUX 216s1 3w0 199s1 132w1 9w0 119s 131w 95s1 96w1 6.0 28.5 1942
43 Van Asseldonk Paul 2042 HSC Helmond NED 205w1 1s0 160w1 71s1 4w0 96s0 194w1 131s1 80w1 6.0 28.0 1955
44 Horn Peter 2141 SC Concordia Palame GER 187s0 202w1 191s1 84w0 132s1 87w1 95s1 17w0 83s1 6.0 28.0 1884
45 Hoffmann Roger 2056 Nordstad LUX 109s1 77w0 174s1 128w1 30s0 95w0 147s1 91w1 92s1 6.0 28.0 1750
46 Langer Wolfgang 2038 SG Trier GER 135s0 204w1 108s1 158w1 23s0 122w 117s 132w1 75w1 6.0 27.5 1853
47 Van den Berg Bram 2189 Stukkenjagers NED 140w1 136s1 114w1 17s1 12w 7s0 26w1 14s0 11s0 5.5 35.5 2240
48 Limberg Martin 2120 Schwarz-Wei Oberhausen GER 178s1 117w1 13s 125w1 21s0 76w 123s1 28w 22s0 5.5 32.5 2055
49 Reinemer Frank 2203 Langenfelder SF GER 158s1 159w1 77s 91w1 16s0 62w1 30s0 63w1 21s0 5.5 32.5 1989
50 Thalwitzer David 2164 SG Porz e.V. GER 151s1 65w1 5s0 159w1 90s1 15w0 81s1 21w 13s0 5.5 32.0 2126
51 Jeitz Christian 2169 TSP Bieles LUX 169w1 127s1 12w0 97s1 87w1 14s 9w 19s0 61w 5.5 32.0 2120
52 Van Leent Dimitri FM 2160 SG Amersfoort NED 183s1 95w1 16s0 134w1 120s1 30w 27s0 62w1 23s0 5.5 32.0 2065
53 Smits Sebastiaan 2177 HSC NED 211w1 137s1 1w0 59s 115w1 80s 61w1 57s 15s0 5.5 31.0 2062
54 Gengler Pierre 2173 TSP Bieles LUX 209w1 153s1 6w 21w 84s1 17s0 57w0 64s 136w1 5.5 30.5 2096
55 Wilger Frank 2106 Echternach GER 172s1 128w1 23s0 122w1 14w0 130s1 96w 113s1 26w0 5.5 30.5 1995
56 Galj Hans 2132 ZSC Saende NED 150s 198w1 91s0 235w1 117s1 81w 84s1 15w 20s0 5.5 29.5 1918
57 Van Gils Martin 1980 Almere NED 185s1 13w0 156s1 32w0 162s1 92w1 54s1 53w 28s0 5.5 29.0 1997
58 Hilarius Sander 2007 SV Voorschoten NED 186s1 16w0 258s1 187w1 24s0 99w 139s1 74w1 29s0 5.5 29.0 1865
59 Puetter Pascal 1964 Schwarz-Wei Oberhausen GER 182s1 27w 28s 53w 60s1 10s0 119w1 22w0 138s1 5.5 28.5 2024
60 Burkhardt Holger 2158 GER 73w 154s1 235w1 6s0 59w0 234/+ 121s1 67w1 24s0 5.5 28.5 1990
61 Schumacher Helmut 2012 KSK Eynatten 1947 BEL 175s1 32w1 22s0 92w0 107s1 158w1 53s0 161w1 51s 5.5 28.5 1936
62 Bellens Steven 2013 Rokade Westerlo BEL 173w1 7s0 163w1 113s 103w1 49s0 114w1 52s0 119w1 5.5 28.0 1937
63 Smit Maarten 2055 HSC NED 218w1 2w0 164s 167s1 118w1 38s0 122w1 49s0 114w1 5.5 27.5 1985
64 Grtner Michael 1950 SC Einrich GER 225s1 22w0 195s1 37w1 28s0 39w 89s 54w 145s1 5.5 27.5 1945
65 Biryukov Alice 1898 Differdange LUX 224w1 50s0 148w1 89w1 35s0 66w 79s0 140s1 116w1 5.5 27.0 1892
66 Mossong Hubert FM 2080 Dudelange LUX 222w1 113s1 19w0 90s0 166w1 65s 118w0 191s1 122w1 5.5 27.0 1881
67 Da Ces Philippe 1982 Amay BEL 203w1 17s0 196w1 18s0 155w 144s1 103w1 60s0 113w1 5.5 26.5 1926
68 Peeters Tim 2016 Rokade Westerlo BEL 207s1 5w0 162s1 120w0 138s 106w1 156s1 23w0 117s1 5.5 26.5 1876
69 Telken Andreas 2112 SV Sdlohn GER 179w1 235s 76w0 165s1 80w0 191s1 127w 84s 118w1 5.5 26.5 1853
70 Stull Norbert 2056 Differdange LUX 149w 193s 119w0 214s1 163w1 90w 91s 127s1 71w 5.5 25.5 1768
71 Vijups Dans 1882 Bonnevoie LAT 253s1 34w0 172s1 43w0 133s0 178w1 135s1 126w1 70s 5.5 25.5 1727
72 Telken Daniel 1835 SV Sdlohn GER 6w0 208s1 41w0 202s 222w1 141w1 93s1 79s1 38w0 5.5 25.0 1969
73 Bratuszewski Jorden 1672 Houthalen-Oost BEL 60s 24w0 249s1 98w0 207s1 104w 128s 134w1 121s1 5.5 23.0 1860
74 Linster Philippe 2269 Esch LUX 106s1 101w1 187s1 16w 7w 5s0 33w 58s0 112w 5.0 31.5 2089
75 Kessler Andreas 2175 SC 1997 Lambsheim GER 195s1 83w 121s1 3w0 104s1 93w1 16s 34w0 46s0 5.0 30.5 2070
76 Kruis Rudy 1929 Dommeldange-Beggen NED 239s1 125w 69s1 27w1 13s0 48s 36w0 105w1 35s0 5.0 30.0 2079
77 Hein Ralf 999 GER 110w1 45s1 49w 25s 33w0 125s 98w1 41s 40w0 5.0 29.5 2088
78 Vignale Stphane 2024 Garche-Koeking 3000 FRA 170w1 21w0 138s1 192s1 19w0 140s1 86w1 26s0 33w0 5.0 29.0 2046
79 Karp Serge 2086 Dommeldange-Beggen LUX 168s1 132w1 20s0 117w 234s1 26s0 65w1 72w0 90s 5.0 28.5 1935
80 Heylen Joris 1946 Schaakclub noorderwijk BEL 197s1 28w 125s0 157w1 69s1 53w 35s0 82w1 43s0 5.0 28.0 2002
81 Van Der Giessen Ada 1955 Almere NED 206w1 19s0 211w1 86s1 29w 56s 50w0 109s 107w 5.0 28.0 1935
82 Weiler Wolfgang 2132 Godesberger SK GER 133w1 131s1 26w 4s 17w0 83s0 160w1 80s0 166w1 5.0 27.5 2004
83 Smits Benjamin 1919 HSC NED 215w1 75s 29w 36s0 169w1 82w1 34s0 100s1 44w0 5.0 27.5 2003
84 Grzeca Pascal 1901 SG Trier GER 146w1 100s0 176w1 44s1 54w0 40s1 56w0 69w 89s 5.0 27.5 1975
85 Hardt Bernd 1984 VFR-Koblenz GER 221s1 15w0 142s1 133w1 22s0 120w 99s1 20w0 110s 5.0 27.5 1884
86 Johann Christof Dr 2187 SK Frankenthal GER 212s1 134w1 2s0 81w0 110s1 101w1 78s0 87w0 164s1 5.0 27.0 1985
87 Gouma Ronald 1922 Fischer Z NED 232w1 25s0 214w1 39w1 51s0 44s0 211w1 86s1 41w0 5.0 27.0 1941
88 Wambach Patrick 1974 Echternach LUX 237w1 26s0 140w1 29s0 196w1 209s1 25w0 155s1 36w0 5.0 27.0 1914
89 Schoeber Peter 2115 Venlo NED 148w1 192s1 9w0 65s0 194w1 127s 64w 112s 84w 5.0 27.0 1914
90 Van der Ven Charles 1898 Voorschoten NED 250s1 39w0 178s1 66w1 50w0 70s 41w0 148s1 79w 5.0 26.5 1874
91 Bex Lennert 1882 o'Kelly Hasselt BEL 247w1 33s 56w1 49s0 41w0 193s1 70w 45s0 170w1 5.0 26.5 1858
92 Bauwens Steven 1659 SK Artevelde BEL 33w0 248s1 127w1 61s1 36w0 57s0 153w1 152s1 45w0 5.0 26.0 1912
93 Kalmes Rene 2007 Luxembourg 1915 LUX 180w1 18s0 144w1 103s 154w1 75s0 72w0 166s 163w1 5.0 26.0 1868
94 Schmidt Waldemar 1978 SC 1924 Kettig GER 145s1 30w0 158s0 200w1 142s1 133w1 37s0 120w1 39s0 5.0 26.0 1835
95 Meinhardt Guenther 1892 SF Kln-Mngersdorf GER 229w1 52s0 179w1 40s0 180w1 45s1 44w0 42w0 177s1 5.0 26.0 1802
96 Pliete Christian 1789 SG Turm Raesfeld / Erle GER 13s0 185w1 188s0 220w1 105s1 43w1 55s 39w 42s0 5.0 25.5 1971
97 Dinev Dimiter 1960 Perl BEL 228s1 20w0 210s1 51w0 106s 157w 158s1 123w1 37s0 5.0 25.5 1829
98 Sauvage Eric 1971 Le 666 BEL 217w1 9s0 171w 73s1 125s1 20w0 77s0 106w 162s1 5.0 25.5 1791
99 Yankelevich Michael 1696 Differdange GER 10w0 215s1 136w1 152s1 31w0 58s 85w0 137s 153w1 5.0 25.0 1927
100 Meertens Martin 2168 KKS Kln GER 120s1 84w1 11s0 101w0 128s0 169w1 108s1 83w0 161s1 5.0 25.0 1899
101 Iasman Inna 1947 FRA 245w1 74s0 209w1 100s1 25w0 86s0 155w0 169s1 154w1 5.0 25.0 1892
102 Schwertel Johann 1974 SV Koblenz 03 GER 226s1 23w0 212s1 28w0 147s1 123w0 157s 142w1 103s 5.0 25.0 1814
103 Descamps Bert 1829 SK Artevelde BEL 21s0 220w1 105s1 93w 62s0 188w1 67s0 141w1 102w 5.0 24.5 2018
104 Kocur Marc 1906 Philidor-Genk BEL 257w1 10s0 143w 139s1 75w0 73s 209w1 40s0 155w1 5.0 24.5 1713
105 Faber Hugo 2093 HSC Helmond NED 202w1 114s0 103w0 181s1 96w0 214s1 165w1 76s0 160w1 5.0 23.0 1769
106 Robinson Roland 1752 HSC NED 74w0 206s 149w1 116s 97w 68s0 173w1 98s 159w1 5.0 21.5 1838
107 Oskam Caspar 1790 SG Amersfoort NED 14w0 203s1 152w0 219s1 61w0 173s 206w1 188w1 81s 5.0 21.5 1791
108 Beltman Guus 1796 SG Amersfoort NED 8w0 180s1 46w0 205s 208w1 189s 100w0 179s1 152w1 5.0 21.0 1862
109 Dierckx Jef 1535 Schaakclub noorderwijk BEL 45w0 110s 201w 160s0 224w1 111s1 190w1 81w 125s 5.0 21.0 1835
110 Densing Gerd 1852 Echternach GER 77s0 109w 168s 172w1 86w0 148s 193w1 203s1 85w 5.0 21.0 1608
111 Van Boxtel Danniel 1836 HSC NED 3s0 216w1 32s0 204w1 37s0 109w0 207s1 178w1 182s1 5.0 20.0 1800
112 Salentiny Eric 1943 Perl LUX 197s0 227w1 186s1 151w1 210s1 89w 74s 5.0 19.5 1673
113 Broemmel Chris 1850 SG Turm Raesfeld / Erle GER 260s1 66w0 246s1 62w 188s1 37w0 124s1 55w0 67s0 4.5 27.0 1822
114 Hoving Hank 1863 Oosten-Toren NED 255s1 105w1 47s0 188w 124s0 197w1 62s0 133w1 63s0 4.5 26.0 1810
115 Doerr Tarik 1964 Sfr. Frankfurt 1921 GER 213w1 4s 38w1 26s0 53s0 138w1 39s0 157w 147s 4.5 25.5 1993
116 Turco Alfonso 2033 Satranc ITA 198s 157w1 27s0 106w 164s1 128w1 28s0 117w 65s0 4.5 25.5 1880
117 Frantz Nicolas 1870 GK3000 FRA 139w1 48s0 193w1 79s 56w0 149s1 46w 116s 68w0 4.5 25.5 1835
118 Burg Ernst 1888 SG Reil-Kinheim GER 230s1 35w0 200s 135w1 63s0 168w1 66s1 29w0 69s0 4.5 25.5 1813
119 Wietor  Henri 1811 Differdange LUX 11s0 207w1 70s1 129w1 27s0 42w 59s0 124w1 62s0 4.5 25.0 2040
120 Buck Klaus-Michael 1690 Stader SV GER 100w0 257s1 137w1 68s1 52w0 85s 152w 94s0 127w 4.5 25.0 1930
121 Kruijf Caspar 1944 Almere NED 238w1 29s 75w0 143s1 10w0 167s1 60w0 156s1 73w0 4.5 25.0 1864
122 Steyls Kristof 1881 De Centrumpion BEL 248w1 36s0 222w1 55s0 217w1 46s 63s0 187w1 66s0 4.5 25.0 1781
123 Wilwert Loris 1558 Differdange LUX 41w0 241s1 131w1 38s0 192w1 102s1 48w0 97s0 137w 4.5 24.5 1896
124 Gehrke Rolf 2037 SC Concordia Palame GER 208w1 6s0 165w 171s1 114w1 29s0 113w0 119s0 187w1 4.5 24.5 1885
125 Jacques Robert 2185 TSP Bieles FRA 171w1 76s 80w1 48s0 98w0 77w 161s0 211s1 109w 4.5 24.5 1748
126 Kappes Dieter 1979 Bonnevoie GER 184w1 14s0 167w 236s1 38w0 155s 154w1 71s0 144w 4.5 24.0 1848
127 Bergemann Martin 1918 Echternach GER 227s1 51w0 92s0 176w1 151s1 89w 69s 70w0 120s 4.5 24.0 1815
128 Satter Manfred 1851 SC Herxheim GER 259w1 55s0 213w1 45s0 100w1 116s0 73w 139s 146w 4.5 24.0 1620
129 Visser Anton 1996 Nordhorn-Blanke NED 223w1 8s0 155w1 119s0 144w 154s 166w 163s 143w 4.5 23.5 1793
130 Lemaic Mile 1903 Klub Klner SF GER 249s1 37w0 177s1 34w0 187s1 55w0 133s 145w0 200s1 4.5 23.5 1728
131 Mertens David 1881 Esch LUX 256s1 82w0 123s0 148w1 197s 198w1 42s 43w0 150s 4.5 23.5 1644
132 Schmerwitz Reinhard 1848 SF Kln-Mlheim GER 243w1 79s0 146w1 42s0 44w0 179s1 143w1 46s0 139w 4.5 23.5 1638
133 Klein Robert 1617 Schwarz-Wei Oberhausen GER 82s0 260w1 190w1 85s0 71w1 94s0 130w 114s0 191w1 4.5 22.5 1831
134 Adam Ken 1928 Echternach LUX 242w1 86s0 181w1 52s0 209w0 176s1 140w 73s0 193w1 4.5 22.5 1728
135 Hesse Manuel 1511 Sfr.Konz-Karthaus GER 46w1 189s 33w0 118s0 171w1 190s 71w0 165s 196w1 4.5 22.0 1908
136 Stern Geoffrey 1943 Bonnevoie LUX 233s1 47w0 99s0 183w1 156s0 187w 212s1 195w1 54s0 4.5 22.0 1756
137 Both Gert 1926 SV Voorschoten NED 240s1 53w0 120s0 177w1 158s0 150w1 195s 99w 123s 4.5 22.0 1672
138 Haug Harald 1792 GER 17w0 223s1 78w0 170s1 68w 115s0 149w1 189s1 59w0 4.5 21.5 1877
139 Bonvini Gil 999 LUX 117s0 168w 150s1 104w0 258s1 235/+ 58w0 128w 132s 4.5 21.5 1817
140 Goldschmidt Sven 1725 SK Artevelde BEL 47s0 233w1 88s0 228w1 159s1 78w0 134s 65w0 197s1 4.5 21.5 1760
141 Kocur Johan 2075 Philidor-Genk BEL 193w 149s1 4w0 154s0 146w1 72s0 236w1 103s0 195w1 4.5 21.5 1713
142 Hasani Driton 1775 Bonnevoie LUX 4w0 217s1 85w0 223s1 94w0 213s1 189w 102s0 203w1 4.5 20.5 1772
143 Roos Elias 1648 SG Trier GER 35s0 230w1 104s 121w0 215s 159w1 132s0 174w1 129s 4.5 20.5 1754
144 Sotter-Klundt Gerlinde 1753 SK Schweinheim GER 27s0 182w1 93s0 185w1 129s 67w0 175s 215w1 126s 4.5 20.5 1747
145 Heyman Johan 1422 Schaakclub noorderwijk BEL 94w0 166s1 192w0 155s0 181w1 196s 167w1 130s1 64w0 4.5 20.0 1819
146 Schramm Luca 1179 SC Einrich GER 84s0 151w1 132s0 195w1 141s0 210w0 220s1 158w1 128s 4.5 19.5 1776
147 Marechal Georges 1755 CRELEL Lige BEL 19w0 213s0 238w1 184s1 102w0 223s1 45w0 218s1 115w 4.5 19.5 1704
148 Woyave Pascal 1603 CRELEL Lige BEL 89s0 256w1 65s0 131s0 231w1 110w 199s1 90w0 188s1 4.5 19.0 1747
149 Deutsch Matthias Georg 1537 Schachverein Grnfeld GER 70s 141w0 106s0 182w1 199s1 117w0 138s0 192s1 194w1 4.5 18.5 1821
150 Vervloet Staf 1637 De juiste zet Lille BEL 56w 38s0 139w0 243s1 165w 137s0 213w1 201s1 131w 4.5 18.5 1690
151 Geukens Staf 1689 Schaakclub noorderwijk BEL 50w0 146s0 231w1 224s1 127w0 112s0 184w 206s1 189w1 4.5 17.5 1599
152 Verwoert Jef 2020 SV Wageningen NED 220s1 11w0 107s1 99w0 161s1 156w 120s 92w0 108s0 4.0 24.5 1792
153 Boecker Juergen Dr 1920 Schwarz-Wei Oberhausen GER 254s1 54w0 183s1 35w0 210s1 34w0 92s0 181w1 99s0 4.0 23.0 1788
154 Engel Ewald 1765 Echternach GER 24s 60w0 198s1 141w1 93s0 129w 126s0 216w1 101s0 4.0 21.5 1945
155 Kries Yvon 1740 Nordstad LUX 22s0 225w1 129s0 145w1 67s 126w 101s1 88w0 104s0 4.0 21.5 1863
156 Reiter Michael 1734 Schachverein 1922 Hilden GER 29w0 245s1 57w0 237s1 136w1 152s 68w0 121w0 175s 4.0 21.5 1812
157 Lopez Popov Ivan 1740 Echternach LUX 38w 116s0 206w1 80s0 205w1 97s 102w 115s 4.0 21.0 1877
158 Holl Michael 1728 Schwarz-Wei Oberhausen GER 49w0 238s1 94w1 46s0 137w1 61s0 97w0 146s0 219w1 4.0 21.0 1781
159 Ludewig Robert 1929 Bettembourg LUX 231w1 49s0 169w1 50s0 140w0 143s0 197s1 209w1 106s0 4.0 21.0 1713
160 Guldentops Pierre 1801 SK Zimmertoren Lier BEL 32s0 186w1 43s0 109w1 39s0 204w1 82s0 172w1 105s0 4.0 20.0 1882
161 Lukas Hubertus 1803 SC Turm Siersburg GER 18w0 173s0 245w1 218s1 152w0 219s1 125w1 61s0 100w0 4.0 20.0 1845
162 Burdot Yves 1788 Echternach BEL 26w0 184s1 68w0 173s1 57w0 180s1 40w0 202s1 98w0 4.0 20.0 1819
163 Fasselt Hendrik 1778 SG Turm Raesfeld-Erle GER 23s0 226w1 62s0 221w1 70s0 175w 198s1 129w 93s0 4.0 20.0 1800
164 Lucifora Nicolas 1809 Perl BEL 7w0 219s1 63w 189s 116w0 170s0 180w1 176s1 86w0 4.0 19.5 1873
165 Bariani Sebastien 1795 Schifflange FRA 16s0 221w1 124s 69w0 150s 216w1 105s0 135w 168s 4.0 19.5 1817
166 Houtsma Sybrand 1788 sc Assen NED 30s0 145w0 233s1 175w1 66s0 225w1 129s 93w 82s0 4.0 19.5 1785
167 Szigetvari Andre 1732 Le 666 BEL 28s0 197w1 126s 63w0 200s1 121w0 145s0 221w 216s1 4.0 18.5 1718
168 Zeybekoglu Cemil 1586 SC Turm Siersburg 1975 e.V. GER 79w0 139s 110w 201s1 190w 118s0 191w0 242s1 165w 4.0 18.5 1716
169 Grunwald Guenther 1695 Schwarz-Wei Oberhausen GER 51s0 254w1 159s0 246w1 83s0 100s0 223w1 101w0 221s1 4.0 18.0 1692
170 Berthier Grant 1485 EFE Metz FRA 78s0 174w0 251s1 138w0 230s1 164w1 188s0 210w1 91s0 4.0 18.0 1688
171 Schleck Victor 1720 SF Wirtzfeld BEL 125s0 239w1 98s 124w0 135s0 207w 186s1 182w0 220s1 4.0 17.5 1636
172 Jeychandran Elangkumaran 1593 Differdange LUX 55w0 243s1 71w0 110s0 239w1 192s 201w 160s0 229w1 4.0 17.5 1623
173 Marchal Georges 1461 Le 666 BEL 62s0 161w1 234s0 162w0 259s1 107w 106s0 199w 212s1 4.0 17.0 1725
174 Picard Herve 1816 de centrumpion BEL 12w0 170s1 45w0 222s 193w0 205s 219w1 143s0 218w1 4.0 17.0 1704
175 Faux de Lacroix Sibylle 1459 SC Tigerli PP Aachen GER 61w0 199s0 257w1 166s0 243w1 163s 144w 194s 156w 4.0 17.0 1651
176 Lobbenmeier Stefan 1641 Schwarz-Wei Oberhausen GER 34s0 253w1 84s0 127s0 245w1 134w0 226s1 164w0 215s1 4.0 17.0 1624
177 Montforts Ton 1650 DJC Stein NED 36w0 247s1 130w0 137s0 213w0 241s1 217w1 190s1 95w0 4.0 17.0 1613
178 Libbrecht Koen 1604 Schaakclub noorderwijk BEL 48w0 229s1 90w0 190s0 238w1 71s0 245w1 111s0 227w1 4.0 17.0 1602
179 Heintze Sven 1599 Schwarz-Wei Oberhausen GER 69s0 255w1 95s0 191w0 228s1 132w0 225s1 108w0 224s1 4.0 17.0 1586
180 Dans Guy 1449 Le 666 BEL 93s0 108w0 253s1 258w1 95s0 162w0 164s0 239w1 210s1 4.0 16.0 1672
181 Schulz Jrg 1677 SF Schlebusch GER 31s0 251w1 134s0 105w0 145s0 230w1 185s1 153s0 217w1 4.0 16.0 1608
182 Mortier Georges 1381 BEL 59w0 144s0 241w 149s0 227w1 202s 214w1 171s1 111w0 4.0 15.5 1584
183 Steil Raymond 1675 TSP Bieles LUX 52w0 224s1 153w0 136s0 237w 203/- 228s 245s1 213w1 4.0 15.0 1554
184 Hubert Rene 1423 Le 666 BEL 126s0 162w0 255s1 147w0 195s0 246w1 151s 212w 209s1 4.0 14.5 1592
185 Dethier Krista 1427 o'Kelly Hasselt BEL 57w0 96s0 229w1 144s0 211w0 224s1 181w0 248s1 214w1 4.0 14.0 1515
186 Back Andreas 1445 SC Einrich GER 58w0 160s0 224w0 232s1 112w0 240s1 171w0 250s1 211w1 4.0 13.0 1525
187 Bakels Rob 1648 HSC Helmond NED 44w1 41s1 74w0 58s0 130w0 136s 192w1 122s0 124s0 3.5 22.0 2014
188 Lares Harald 2018 SC Pirmasens GER 219w1 12s0 96w1 114s 113w0 103s0 170w1 107s0 148w0 3.5 22.0 1798
189 Becker Dieter 2059 Herve BEL 204s1 135w 24s0 164w 191s 108w 142s 138w0 151s0 3.5 22.0 1785
190 Schwab Patrick 1898 Nordstad LUX 251s1 31w0 133s0 178w1 168s 135w 109s0 177w0 202w 3.5 20.0 1599
191 Bumer Frank 1838 Gambit Gusenburg GER 1w0 205s1 44w0 179s1 189w 69w0 168s1 66w0 133s0 3.5 19.5 1931
192 Stuch Hans-Ferdinand 1867 SC Bonn Beuel GER 252s1 89w0 145s1 78w0 123s0 172w 187s0 149w0 237s1 3.5 19.0 1588
193 De Vet Sylvin 1554 Rokade Westerlo BEL 141s 70w 117s0 199w 174s1 91w0 110s0 232w1 134s0 3.5 18.5 1832
194 Zilles Paul 1790 SF Wirtzfeld BEL 15s0 244w 218s 216w1 89s0 220w1 43s0 175w 149s0 3.5 18.5 1724
195 Mergen Mett 1701 Dudelange LUX 75w0 232s1 64w0 146s0 184w1 217s1 137w 136s0 141s0 3.5 18.5 1696
196 Bishop Peter 1740 TSP Bieles LUX 20s0 228w1 67s0 226w1 88s0 145w 203s0 198w1 135s0 3.5 18.0 1648
197 Biryukov Sasha 1270 Differdange LUX 80w0 167s0 112w1 211s1 131w 114s0 159w0 236s1 140w0 3.5 17.5 1824
198 Brger Arsne 1499 Echternach LUX 116w 56s0 154w0 206s1 236w1 131s0 163w0 196s0 240w1 3.5 16.5 1732
199 Van de Merwe Peter 1804 Oosten-Toren NED 5s0 175w1 42w0 193s 149w0 208s1 148w0 173s 205w 3.5 16.5 1682
200 Smailovic Nermin 1603 Luxembourg 1915 LUX 40w0 259s1 118w 94s0 167w0 206s0 237w1 238s1 130w0 3.5 16.5 1627
201 Haka Halit 1847 Bonnevoie GRE 2s0 218w 109s 168w0 221s 222w1 172s 150w0 204s 3.5 16.0 1682
202 Nierhaus Tim 1590 Schwarz-Wei Oberhausen GER 105s0 44s0 239w1 72w 235s0 182w 233s1 162w0 190s 3.5 15.5 1724
203 Verhoeven Herman 1428 Schaakclub noorderwijk BEL 67s0 107w0 230s0 251w1 212s 183/+ 196w1 110w0 142s0 3.5 15.5 1630
204 Reypens Jan-Dries 1539 Rokade Westerlo BEL 189w0 46s0 242w1 111s0 240w1 160s0 238w 227s 201w 3.5 15.0 1611
205 Decker Alexis 1513 Luxembourg 1915 LUX 43s0 191w0 254s1 108w 157s0 174w 215s0 225w1 199s 3.5 14.5 1643
206 Eckhardt Kevin 1363 SC Einrich GER 81s0 106w 157s0 198w0 249s1 200w1 107s0 151w0 236w1 3.5 14.0 1657
207 Heid Klaus 1469 SK Speicher 1975 GER 68w0 119s0 215w 241s1 73w0 171s 111w0 240s 242w1 3.5 13.5 1523
208 Frans David 1501 Schaakclub noorderwijk BEL 124s0 72w0 227s 249w1 108s0 199w0 232s0 241w1 238s1 3.5 12.5 1483
209 Schirtz Albert 1700 Echternach GER 54s0 227w1 101s0 230w1 134s1 88w0 104s0 159s0 184w0 3.0 19.0 1720
210 Kessler Lucien 1720 Esch LUX 25w0 242s1 97w0 213s1 153w0 146s1 112w0 170s0 180w0 3.0 18.0 1637
211 Schmitz Karl-Heinz 1705 SK Konz-Zewen GER 53s0 240w1 81s0 197w0 185s1 215w1 87s0 125w0 186s0 3.0 17.0 1644
212 Nover Jens 1722 Schwarz-Wei Oberhausen GER 86w0 231s1 102w0 217s0 203w 237s1 136w0 184s 173w0 3.0 15.5 1606
213 De Scheemacker Peter 1370 SK Artevelde BEL 115s0 147w1 128s0 210w0 177s1 142w0 150s0 247w1 183s0 3.0 15.0 1670
214 Van der Fluit Frank 1651 Oosten-Toren NED 39s0 250w1 87s0 70w0 226s1 105w0 182s0 228w1 185s0 3.0 15.0 1648
215 Van Gheluwe Frank 1207 SF Wirtzfeld BEL 83s0 99w0 207s 244w1 143w 211s0 205w1 144s0 176w0 3.0 15.0 1642
216 Christidis Christos 1528 Junglinster LUX 42w0 111s0 240w1 194s0 229w1 165s0 231w1 154s0 167w0 3.0 15.0 1604
217 Kok Jan 1385 SC Hoogland NED 98s0 142w0 260s1 212w1 122s0 195w0 177s0 230w1 181s0 3.0 15.0 1597
218 Manzoni Daniel 1531 Echternach LUX 63s0 201s 194w 161w0 225s0 251w1 239s1 147w0 174s0 3.0 14.5 1643
219 Michiels Jozef 1470 Schaakclub noorderwijk BEL 188s0 164w0 250s1 107w0 246s1 161w0 174s0 233w1 158s0 3.0 14.0 1586
220 Telken Tobias 1473 SV Sdlohn GER 152w0 103s0 232w1 96s0 247w1 194s0 146w0 231s1 171w0 3.0 14.0 1532
221 Mouzoun Abdelkader 1443 La Tour LUX 85w0 165s0 248w1 163s0 201w 236s0 241w1 167s 169w0 3.0 13.5 1613
222 Heylen Leo 1572 Schaakclub noorderwijk BEL 66s0 252w1 122s0 174w 72s0 201s0 242w0 256w1 232s 3.0 13.5 1545
223 Tatarowikc Dieter 1445 SC Herxheim GER 129s0 138w0 256s1 142w0 252s1 147w0 169s0 224w0 249s1 3.0 13.0 1477
224 Weber Erik 1084 SC Einrich GER 65s0 183w0 186s1 151w0 109s0 185w0 259s1 223s1 179w0 3.0 12.0 1524
225 Laeremans Louis 1338 Schaakclub noorderwijk BEL 64w0 155s0 243w0 248s1 218w1 166s0 179w0 205s0 253w1 3.0 12.0 1458
226 Drijbooms Laurent 1394 Schaakclub noorderwijk BEL 102w0 163s0 247w1 196s0 214w0 248s1 176w0 229s0 251w1 3.0 12.0 1435
227 Kyas Jens 1202 Schwarz-Wei Oberhausen GER 127w0 209s0 208w 112s0 182s0 256w1 244s1 204w 178s0 3.0 11.5 1558
228 Donini Carlo 1365 Bettembourg LUX 97w0 196s0 259w1 140s0 179w0 229s 183w 214s0 250w1 3.0 11.5 1488
229 Bcklein Pascal 1000 Schwarz-Wei Oberhausen GER 95s0 178w0 185s0 233w1 216s0 228w 257s 226w1 172s0 3.0 11.5 1474
230 Bauer Sebastian 1000 Schwarz-Wei Oberhausen GER 118w0 143s0 203w1 209s0 170w0 181s0 243w1 217s0 245w1 3.0 11.0 1503
231 Admiraal Ruurd 1257 Almere NED 159s0 212w0 151s0 256w1 148s0 260w1 216s0 220w0 247s1 3.0 11.0 1438
232 Horwat Philipp 1208 Schwarz-Wei Oberhausen GER 87s0 195w0 220s0 186w0 256s 253w1 208w1 193s0 222w 3.0 10.0 1463
233 Mander Joe 1263 Echternach LUX 136w0 140s0 166w0 229s0 250w1 243s1 202w0 219s0 248w1 3.0 10.0 1395
234 Emser Heinrich 1855 GER 246w1 40s0 173w1 41s 79w0 60/- 2.5 19.0 1816
235 Jadin Yves 1863 Dudelange LUX 241w1 69w 60s0 56s0 202w1 139/- 2.5 18.0 1665
236 Conte Roberto 1689 De Vier Pionnen H.Oost BEL 37s0 249w 244s1 126w0 198s0 221w1 141s0 197w0 206s0 2.5 15.0 1604
237 Van der Linden Annie 1400 Esch LUX 88s0 258w0 252s1 156w0 183s 212w0 200s0 244w1 192w0 2.5 11.5 1644
238 Lenaerts Robbe 1264 Philidor Genk BEL 121s0 158w0 147s0 253w1 178s0 252w1 204s 200w0 208w0 2.5 11.5 1519
239 Kloet Rik 1250 SC Hoogland NED 76w0 171s0 202s0 255w1 172s0 258/+ 218w0 180s0 243w 2.5 10.5 1510
240 Wll Jonas 1209 SC Einrich GER 137w0 211s0 216s0 260w1 204s0 186w0 246s1 207w 198s0 2.5 10.0 1457
241 Diekmann Lars 999 KSK Eynatten 1947 GER 235s0 123w0 182s 207w0 244s1 177w0 221s0 208s0 257w1 2.5 9.5 1500
242 Giannopoulos Angelos 1240 Differdange LUX 134s0 210w0 204s0 252w0 253s 249w1 222s1 168w0 207s0 2.5 9.5 1446
243 Kster Nicolas 999 Schwarz-Wei Oberhausen GER 132s0 172w0 225s1 150w0 175s0 233w0 230s0 246w1 239s 2.5 9.5 1376
244 Van der Linden Mario 1438 Esch LUX 194s 236w0 215s0 241w0 247s1 227w0 237s0 256w1 2.5 9.0 1286
245 Besseling Bernard 1320 Perl   101s0 156w0 161s0 250w1 176s0 259w1 178s0 183w0 230s0 2.0 10.0 1494
246 Coenen Florian 999 Aachener Schachverein 1856 GER 234s0 + 113w0 169s0 219w0 184s0 240w0 243s0 260w1 2.0 9.0 1438
247 Ciomperlik Alessio Diego 1000 Schwarz Weiss Oberhausen   91s0 177w0 226s0 254w1 220s0 244w0 251s1 213s0 231w0 2.0 9.0 1423
248 Tiemann Kevin 1000 SK Speicher 1975 GER 122s0 92w0 221s0 225w0 254s1 226w0 260s1 185w0 233s0 2.0 8.0 1401
249 Lauff Alex 1200 Echternach LUX 130w0 236s 73w0 208s0 206w0 242s0 253w 257s1 223w0 2.0 7.5 1446
250 Telken Thomas 1044 Brhl GER 90w0 214s0 219w0 245s0 233s0 254w1 252s1 186w0 228s0 2.0 7.0 1402
251 Storz Martin 1133 SC Einrich GER 190w0 181s0 170w0 203s0 255w1 218s0 247w0 260s1 226s0 2.0 7.0 1379
252 Dukat Iris 999 Schwarz-Wei Oberhausen GER 192w0 222s0 237w0 242s1 223w0 238s0 250w0 253s0 + 2.0 7.0 1354
253 Stach Tahnee 1000 Eynatten   71w0 176s0 180w0 238s0 242w 232s0 249s 252w1 225s0 2.0 6.0 1358
254 Fischer Valentin 1208 Echternach   153w0 169s0 205w0 247s0 248w0 250s0 + 259w1 2.0 5.0 1310
255 Medernach Henri 999 USA 114w0 179s0 184w0 239s0 251s0 257w0 256s0 + 259w1 2.0 3.0 1308
256 Hessbrueggen-Bauer Renate 1000 Schwarz-Wei Oberhausen GER 131w0 148s0 223w0 231s0 232w 227s0 255w1 222s0 244s0 1.5 5.5 1401
257 Burdot Clara 1200 Echternach LUX 104s0 120w0 175s0 255s1 229w 249w0 241s0 1.5 5.5 1322
258 Kiebooms Julien 1783 Looise Schaakkring BEL 9w0 237s1 58w0 180s0 139w0 239/- 1.0 8.0 1577
259 Beckmann Florian 999 Schwarz-Wei Oberhausen GER 128s0 200w0 228s0 + 173w0 245s0 224w0 254s0 255s0 1.0 6.0 1361
260 Coenen Lina 999 Aachener Schachverein 1856 GER 113w0 133s0 217w0 240s0 + 231s0 248w0 251w0 246s0 1.0 5.0 1306