European Youth Chess Championship 2018 
Riga  20.08 -29.08.2018
Player overview for LUX
Group SNo Title Name Rtg 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Rank
Girls U14 78 Burdot Clara  1481 0 0 1 0 0 1 0 3.0 80
Girls U18 55 WCM Blond Hanten Elsa  1752 0 0 0 0 0 0 1.5 65
Open U10 101 Burdot Yvan  1227 0 0 1 0 0 1 0 3.0 113
Open U10 105 Gerard Francois  1176 0 0 1 0 1 0 0 3.0 111
Open U12 92 Burdot Louis  1548 0 0 1 0 1 0 0 3.0 106
Open U14 115 Waligora Franciszek  1512 0 0 0 1 0 0 1 0 0 2.0 120
Player details for LUX
Rd. SNo Title Name Rtg FED Pts.  Res. K rtg+/-
 Burdot Clara  1481 LUX Rp:1476 Pts. 3,0
1 32 Efendieva Alina  1843 RUS 4.0 w   40 16
2 28 Zaritovskaja Margarita  1856 SWE 5.0 s 0  40 -3.6
3 38 Goraj Barbara  1796 POL 4.5 w 0  40 -5.6
4 92 Ikstena Sarlote  1122 LAT 2.5 s 1  40 4
5 47 Czarnecka Lidia  1753 POL 4.0 w 0  40 -6.8
6 73 Stastna Martina  1531 CZE 3.5 s   40 2.8
7 67 Maione Melissa  1625 ITA 5.0 w 0  40 -12.4
8 91 Sitkauskaite Ieva  1218 LTU 2.5 s 1  40 7.2
9 63 Volkova Alina  1663 RUS 4.0 w 0  40 -10.4
WCM Blond Hanten Elsa  1752 LUX Rp:1478 Pts. 1,5
1 22 WFM Represa Perez Mireya  2078 ESP 6.0 w 0  40 -5.2
2 28 Stanciu Andreea-Briana  2036 ROU 5.0 s 0  40 -6.4
3 66 Ivanova Katrina Telma  1313 LAT 1.5 w   40 -16.8
4 50 Manova Ivana  1809 MKD 4.0 s 0  40 -16.8
5 56 Louka Magdalini  1749 GRE 3.5 w   40 0
6 59 Sheremetyeva Elizaveta  1733 ENG 3.5 s   40 -1.2
7 54 Swennen Fleur  1755 BEL 3.5 w 0  40 -20
8 64 Zach Asif  1515 ISR 2.5 s 0  40 -32
9 52 Huttl Sofie  1770 BEL 3.0 s 0  40 -18.8
 Burdot Yvan  1227 LUX Rp:1181 Pts. 3,0
1 35 Kurchenko Egor  1657 RUS 6.0 s 0  40 -3.2
2 5 Vagman Roy  1952 ISR 6.5 w 0  40 -3.2
3 122 Huseynbayli Valeh  0 AZE 0.0 s 1 
4 45 Khoo-Thwe Louis  1566 NOR 6.0 w 0  40 -4.8
5 120 De Winter Arthur  0 NED 4.0 s 0 
6 118 Balcuns Kristaps  0 LAT 2.0 w 1 
7 117 Kryukov Mikhail  1050 RUS 2.5 s   40 -9.2
8 76 Dupuis Denis K  1405 ENG 4.0 w   40 9.2
9 108 Marinc Primoz  1125 SLO 4.0 s 0  40 -25.6
 Gerard Francois  1176 LUX Rp:1235 Pts. 3,0
1 39 Bialiauski Artsiom  1633 BLR 7.5 s 0  40 -3.2
2 63 Vargosko Juraj  1493 SVK 5.0 w 0  40 -5.2
3 126 Samorukov Egor  0 MNC 1.0 s 1 
4 68 Krawczyk Flawian  1483 POL 4.0 w 0  40 -5.6
5 129 Sergejevs Germans  0 LAT 2.5 s 1 
6 70 Sousa David Oliva Teles  1462 POR 4.5 w 0  40 -6.4
7 76 Dupuis Denis K  1405 ENG 4.0 s   40 11.6
8 78 Zoncu Roberto Alessio  1398 ITA 4.0 w   40 11.2
9 83 Clotet Mas Dan  1362 ESP 4.0 s 0  40 -10.4
 Burdot Louis  1548 LUX Rp:1375 Pts. 3,0
1 30 Sidletskyi Ivan  1964 UKR 5.0 w 0  40 -3.2
2 42 Guia Artur Solovyov Eloy  1818 POR 4.0 s   40 13.2
3 117 Yusupov Reinald  1186 RUS 3.0 w 0  40 -36
4 125 Sandham Alasdair  0 SCO 3.0 s 1 
5 54 Franc Borna  1755 CRO 5.0 w 0  40 -9.2
6 109 Daleckis Deniss  1331 LAT 3.0 s 1  40 8.8
7 62 Kalogridis Antonios  1718 GRE 4.5 w 0  40 -11.2
8 108 Sokolovskis Pavels  1357 LAT 4.0 s   40 -10
9 107 Viliamas Dovydas  1370 LTU 4.0 w 0  40 -29.2
 Waligora Franciszek  1512 LUX Rp:1532 Pts. 2,0
1 53 Munshi Aditya  2018 ENG 5.5 s 0  40 -3.2
2 80 CM Ochedzan Tymon  1909 POL 4.0 w 0  40 -3.2
3 93 Dhruv Easwar  1793 ENG 4.0 s 0  40 -6.4
4 122 Hartman James  1365 SCO 3.0 w 1  40 12
5 92 Povilaitis Tomas  1804 LTU 4.0 s 0  40 -6
6 98 Meskenas Paulius  1743 DEN 3.5 w 0  40 -8.4
7 118 Burenkovs Artjoms  1459 LAT 2.5 s 1  40 17.2
8 82 Horobrijs Daniils  1899 LAT 3.5 w 0  40 -3.6
9 95 Akeya-Price Robert  1781 ENG 3.0 w 0  40 -6.8
Ranking lists
GIRLS U-18   Final Ranking crosstable after 9 Rounds
Rank   Title Name Rtg FED Pts TB1 TB2 TB3
1 WIM Dimitrova Aleksandra  2166 RUS 8.0 0.0 46.0 48.5
2 WIM Kiolbasa Oliwia  2213 POL 7.0 0.0 50.0 54.0
3 FM Kalaiyalahan Akshaya  2138 ENG 7.0 0.0 43.5 47.5
4 WGM Obolentseva Alexandra  2301 RUS 6.5 0.0 49.5 53.0
5 WFM Hrescak Ivana  2185 SLO 6.5 0.0 49.0 52.0
...
65 WCM Blond Hanten Elsa  1752 LUX 1.5 0.5 31.0 32.5
66 participants
GIRLS U-14  Final Ranking crosstable after 9 Rounds
Rank   Title Name Rtg FED Pts TB1 TB2 TB3
1 WCM Allahverdiyeva Ayan  2046 AZE 8.0 0.0 44.5 48.5
2 Hakobyan Astghik  1820 ARM 7.0 0.0 48.0 51.5
3 WCM Krasteva Beloslava  2086 FID 7.0 0.0 45.0 49.0
4 WCM Levitan Ronit  1933 ISR 7.0 0.0 42.5 46.0
5 Wikar Martyna  1974 POL 6.5 0.0 48.0 51.0
...
80 Burdot Clara  1481 LUX 3.0 0.0 32.5 35.0
93 participants
OPEN U-14  Final Ranking crosstable after 9 Rounds
Rank   Title Name Rtg FED Pts TB1 TB2 TB3
1 FM Pogosyan Stefan  2331 RUS 8.0 0.0 46.5 51.5
2 FM Tsoi Dmitry  2393 RUS 7.5 0.0 48.5 52.5
3 IM Bjerre Jonas Buhl  2423 DEN 6.5 0.0 50.5 54.0
4 FM Kacharava Nikolozi  2361 GEO 6.5 0.0 47.0 51.0
5 CM Kirillov Dmitry  2209 RUS 6.5 0.0 44.0 48.0
...
120 Waligora Franciszek  1512 LUX 2.0 0.0 30.0 32.5
125 participants
OPEN U-12  Final Ranking crosstable after 9 Rounds
Rank   Title Name Rtg FED Pts TB1 TB2 TB3
1 FM Murzin Volodar  2306 RUS 8.0 0.0 49.0 54.0
2 FM Makoveev Ilya  2249 RUS 7.0 0.0 49.5 53.0
3 Mitusov Semen  2140 UKR 7.0 0.0 48.5 52.5
4 Razafindratsima Timothe  1978 FRA 7.0 0.0 46.5 50.5
5 Droin Augustin  2077 FRA 7.0 0.0 43.0 47.5
...
106 Burdot Louis  1548 LUX 3.0 0.0 32.5 35.0
125 participants
OPEN U-10  Final Ranking crosstable after 9 Rounds
Rank   Title Name Rtg FED Pts TB1 TB2 TB3
1 CM Pingin Artem  2040 RUS 7.5 0.0 47.5 51.5
2 Kuhn Clement  2023 FRA 7.5 0.0 46.0 49.5
3 Bialiauski Artsiom  1633 BLR 7.5 0.0 43.0 45.5
4 Pashikyan Rudolf  1489 ARM 7.0 0.0 52.5 57.5
5 Saveljev Ivan  1794 RUS 7.0 0.0 47.0 50.5
...
111 Gerard Francois  1176 LUX 3.0 0.0 35.5 36.5
113 Burdot Yvan  1227 LUX 3.0 0.0 35.0 35.0
132 participants