European team Chess Championship
PLOVDIV 11.10. - 20.10.2003
Results: 1 round - MEN          
1.16 34 Luxembourg   1-2 16 Serbia and Montenegro  
1 GM David Alberto 2560 1-0 GM Damljanovic Branko 2589
2 FM Bakalarz Mieczyslaw 2320 0-1 GM Pavlovic Milos 2593
3   Wagener Claude 2217 0-1 IM Perunovic Milos 2534
4   Weber Jean-Marie 2186 - IM Sedlak Nikola 2543
Results: 2 round - MEN          
2.18 29 Austria   1-3 34 Luxembourg  
1 IM Volkmann Friedrich 2452 - GM David Alberto 2560
2 IM Neubauer Martin 2434 0-1 FM Bakalarz Mieczyslaw 2320
3 IM Weiss Christian 2402 -   Wagener Claude 2217
4 IM Schroll Gerhard 2417 0-1   Weber Jean-Marie 2186
Results: 3 round - MEN          
3.1 34 Luxembourg   -3 10 Belarus  
1 GM David Alberto 2560 - GM Aleksandrov Aleksej 2664
2 FM Bakalarz Mieczyslaw 2320 0-1 GM Azarov Sergei 2542
3   Wagener Claude 2217 0-1 GM Kovalev Andrei 2572
4   Weber Jean-Marie 2186 0-1 GM Kupreichik Viktor 2496
Results: 4 round - MEN          
4.16 35 Ireland   2-2 34 Luxembourg  
1 IM Kelly Brian 2487 - GM David Alberto 2560
2 FM Collins Sam 2387 - FM Bakalarz Mieczyslaw 2320
3   McMahon Daire 2221 1-0   Weber Jean-Marie 2186
4   Fox Anthony 2126 0-1   Gengler Pierre 2149
Results: 5 round - MEN          
5.14 34 Luxembourg   1-2 26 Italy  
1 GM David Alberto 2560 1-0 GM Godena Michele 2523
2 FM Bakalarz Mieczyslaw 2320 - IM Arlandi Ennio 2438
3   Wagener Claude 2217 0-1 IM Belotti Bruno 2426
4   Gengler Pierre 2149 0-1 IM Borgo Giulio 2419
Results: 6 round - MEN          
6.15 34 Luxembourg   1-2 23 England  
1 GM David Alberto 2560 - GM Speelman Jonathan S 2575
2 FM Bakalarz Mieczyslaw 2320 0-1 GM Lalic Bogdan 2503
3   Weber Jean-Marie 2186 - GM Flear Glenn C 2516
4   Gengler Pierre 2149 - GM Levitt Jonathan 2423
Results: 7 round - MEN          
7.19 34 Luxembourg     bye  
Results: 8 round - MEN          
8.16 36 Cyprus   1-3 34 Luxembourg  
1 GM Kotronias Vasilios 2626 0-1 GM David Alberto 2560
2   Theocharides Constantinos 2105 0-1 FM Bakalarz Mieczyslaw 2320
3   Papatryfonos Constantinos 2111 -   Wagener Claude 2217
4   Klerides Paris 2174 -   Weber Jean-Marie 2186
Results: 9 round - MEN          
9.12 34 Luxembourg   1-2 21 Bosnia and Herzegovina  
1 GM David Alberto 2560 1-0 GM Atalik Suat 2570
2 FM Bakalarz Mieczyslaw 2320 - GM Kurajica Bojan 2557
3   Wagener Claude 2217 0-1 GM Dizdarevic Emir 2507
4   Gengler Pierre 2149 0-1 GM Bistric Faruk 2503
Standings: 9 round - MEN        
Rank Team MP Pts. BH. SB
1 Russia 17 22.5 181.5 451.50
2 Israel 15 22.5 180.0 448.25
3 Georgia 13 22.0 173.5 422.00
4 Slovenia 13 20.5 170.5 381.25
5 Ukraine 12 23.0 165.5 410.75
6 Czech Republic 12 22.5 150.0 369.50
7 Spain 12 21.0 173.5 393.50
8 Belarus 11 21.0 163.0 375.25
9 Poland 11 20.5 182.5 404.25
10 France 11 20.0 173.5 374.25
11 Germany 11 18.0 177.5 345.50
12 F.Y.R.Macedonia 10 21.5 148.5 331.00
13 Netherlands 10 18.0 181.5 357.00
14 Sweden 9 19.5 166.0 349.50
15 Bosnia and Herzegovina 9 19.5 155.5 320.75
16 Azerbaijan 9 19.0 175.5 364.00
17 England 9 19.0 151.5 300.50
18 Greece 9 18.5 169.0 328.25
19 Bulgaria 1 9 18.5 168.5 331.50
20 Hungary 9 18.0 177.0 344.75
21 Finland 9 17.5 159.0 290.00
22 Serbia and Montenegro 9 16.5 182.5 323.00
23 Italy 9 16.5 163.5 294.25
24 Switzerland 9 16.0 169.5 293.00
25 Belgium 8 16.5 150.0 233.25
26 Iceland 8 15.0 150.5 195.00
27 Croatia 7 18.0 158.0 298.50
28 Bulgaria 2 7 18.0 143.0 263.75
29 Luxembourg 7 16.5 153.5 231.25
30 Scotland 7 16.0 141.0 192.00
31 Estonia 7 15.5 169.5 288.50
32 Ireland 7 15.5 149.5 210.75
33 Lithuania 7 15.0 163.0 230.50
34 Turkey 7 13.5 150.5 164.75
35 Austria 6 15.5 145.0 225.25
36 Cyprus 5 12.0 149.5 131.25
37 Wales 2 7.5 147.0 88.75
           
Boardlist - MEN BOARD 1          
Rank   Name Rtg Team % Games Rp
1 GM David Alberto 2560 Luxembourg 75.0 8 2754
2 GM Ponomariov Ruslan 2718 Ukraine 68.8 8 2758
3 GM Georgiev Kiril 2651 F.Y.R.Macedonia 68.8 8 2690
4 GM Kozul Zdenko 2597 Croatia 66.7 9 2731
5 GM Macieja Bartlomiej 2635 Poland 62.5 8 2762
6 GM Svidler Peter 2723 Russia 62.5 8 2751
7 GM Nyback Tomi 2497 Finland 62.5 8 2623
8 GM Gelfand Boris 2703 Israel 61.1 9 2740
9 GM Radjabov Teimour 2650 Azerbaijan 61.1 9 2700
10 GM Shirov Alexei 2737 Spain 61.1 9 2691
         
           
Player Performence - MEN          
Rank   Name Rtg Team Rp Pts. Games
1 GM Sutovsky Emil 2646 Israel 2765 5.0 7
2 GM Macieja Bartlomiej 2635 Poland 2762 5.0 8
3 GM Kacheishvili Giorgi 2593 Georgia 2759 6.5 8
4 GM Ponomariov Ruslan 2718 Ukraine 2758 5.5 8
5 GM David Alberto 2560 Luxembourg 2754 6.0 8
6 GM Svidler Peter 2723 Russia 2751 5.0 8
7 GM Gelfand Boris 2703 Israel 2740 5.5 9
8 GM Degraeve Jean-Marc 2562 France 2736 5.5 7
9 GM Kozul Zdenko 2597 Croatia 2731 6.0 9
10 GM Morozevich Alexander 2702 Russia 2725 5.0 7
           
Standings: 9 round - WOMEN        
Rank Team MP Pts. BH. SB
1 Armenia 14 13.0 85.0 117.25
2 Hungary 14 12.5 86.0 121.00
3 Russia 13 12.5 86.0 113.00
4 Poland 12 10.5 91.0 100.00
5 Lithuania 12 10.0 92.0 96.75
6 Ukraine 11 11.5 90.0 111.25
7 Serbia and Montenegro 11 10.5 89.5 99.25
8 France 11 10.5 81.5 90.50
9 Romania 11 10.5 78.5 83.25
10 England 11 9.5 94.5 94.00
11 Germany 10 10.5 79.0 87.75
12 Georgia 10 10.0 87.5 91.50
13 Netherlands 10 10.0 69.0 71.00
14 Bulgaria 1 10 9.0 93.0 90.50
15 Greece 10 9.0 83.5 78.25
16 Czech Republic 9 10.0 62.5 62.00
17 Azerbaijan 9 9.5 76.5 71.25
18 Bulgaria 2 9 9.0 85.0 80.00
19 Sweden 9 8.5 82.5 65.25
20 F.Y.R.Macedonia 9 8.5 73.0 62.25
21 Israel 8 8.0 72.0 56.75
22 Spain 8 7.5 87.5 65.75
23 Austria 7 8.0 82.0 68.75
24 Slovenia 7 8.0 71.5 51.00
25 Finland 7 7.5 80.5 52.50
26 Croatia 7 6.5 84.5 51.00
27 Slovakia 7 6.5 77.5 45.50
28 Moldova 7 6.0 86.5 47.50
29 Switzerland 6 6.0 71.5 32.25
30 Turkey 5 5.0 79.0 29.00
31 Italy 4 5.0 72.5 30.50