European Union Youth Championship
 
Mureck 02.08 - 11.08.2011
            Photos
Player overview for LUX
SNo   Name RtgI RtgN FED Results R 1-9 Pts. Rank Rp Group
10 Chalabi Tom 0 0 LUX 100001010 3 32 1182 Group U8
9 Blond Hanten Elsa 1518 0 LUX 101010101 5 14 1497 Group U10
24 Feil Alexander 0 1038 LUX 0100򚤰0 2 38 1193 Group U10
42 Mouthuy Jacky-Long 0 0 LUX 00010011 3.5 42 1374 Group U12
44 Neu Audric 0 0 LUX 0011浇00 3.5 37 1400 Group U12
50 Wilwert Loris 0 0 LUX 10100100 3.5 38 1491 Group U12
23 Lopez Popov Ivan 1679 1578 LUX 01001100 3.5 29 1444 Group U14
9 Meisch Tanguy 1682 1541 LUX 1򚸜1001 5 10 1707 Open U14-U18
15 Chalabi Max 1540 1544 LUX 0001111 5 11 1499 Open U14-U18
Player details for LUX
Rd. SNo Name RtgI RtgN FED Pts. Res. K rtg+/- Group
Chalabi Tom 0 LUX Rp:1182 Pts. 3.0                
1 27 Remus Elliot Tai 0 0 ENG 3.5 s 1 Group U8
2 29 Ros Alonso Joana 0 0 ESP 4 w 0 Group U8
3 21 Lupascu Diana-Elena 0 0 ROU 5 s 0 Group U8
4 30 Sarbu Adela 0 0 ROU 6 w 0 Group U8
5 22 Majidian Erika 0 0 FIN 4 s 0 Group U8
6 7 Nussbaumer Alexa 0 1200 AUT 1.5 w 1 Group U8
7 20 Lendvai Oliver 0 0 HUN 4 s 0 Group U8
8 - bye - - - - -1 Group U8
9 19 Lekov Momchil 0 0 BUL 3.5 s 0 Group U8
Blond Hanten Elsa 1518 LUX Rp:1497 Pts. 5.0                
1 28 Ferkova Dominika 0 0 SVK 4.5 w 1 Group U10
2 37 Vardanyan Aras 0 0 LTU 5 s 0 Group U10
3 8 Matos Balint 1628 0 HUN 5.5 w 1 25 16.25 Group U10
4 38 Volcko Richard 0 0 SVK 5.5 s 0 Group U10
5 18 Globevnik Gregor 0 1379 SLO 5 w 1 Group U10
6 16 Morvay Eszter WCM 0 1431 SVK 4.5 s 0 Group U10
7 26 Bor Gonchigsuren 0 0 SUI 3.5 w 1 Group U10
8 4 Vasiliadis Antony 1634 0 BUL 6 s 0 25 -8.5 Group U10
9 14 Represa Perez Mireya 1410 1206 ESP 4 w 1 25 8.75 Group U10
Feil Alexander 1038 LUX Rp:1193 Pts. 2.0                
1 5 Csetneki Mark 1631 1385 HUN 5.5 s 0 Group U10
2 35 Richmond Liam 0 0 SCO 3 w 1 Group U10
3 11 Erseki Tamara 1516 0 HUN 4.5 s 0 Group U10
4 17 Prato Simon 0 1423 AUT 4.5 w 0 Group U10
5 22 Haidenberger Flora 0 1276 AUT 3 s Group U10
6 20 Misiuk Karolina 0 1328 LTU 3.5 s 0 Group U10
7 19 Bratko Alexander 0 1344 AUT 3 w Group U10
8 30 Jain Gautan 0 0 ENG 4.5 w 0 Group U10
9 34 Remus Elliot Luke 0 0 ENG 3 s 0 Group U10
Mouthuy Jacky-Long 0 LUX Rp:1374 Pts. 3.5                
1 17 Ferreira Hugo Miguel Da Costa 1658 1506 POR 4.5 w 0 Group U12
2 29 Maetzkow Maximilian Paul 0 1449 GER 5 s 0 Group U12
3 35 Bureva Radilena 0 0 BUL 4 w 0 Group U12
4 43 Neerdal Charlotte Helsen 0 0 DEN 1 s Group U12
5 41 Mc Cusker Kirsty 0 0 SCO 1 s 1 Group U12
6 26 Fernandes Tiago Saraiva 1521 0 POR 3.5 w 0 Group U12
7 28 Schloffer Jasmin-Denise 0 1507 AUT 4 s 0 Group U12
8 32 Globevnik Miha 0 1349 SLO 3 w 1 Group U12
9 36 Donchev Teodor 0 0 BUL 3 s 1 Group U12
Neu Audric 0 LUX Rp:1400 Pts. 3.5                
1 19 Kanakova Natalka 1618 0 CZE 5.5 w 0 Group U12
2 33 Zunic Gregor 0 1294 SLO 4 s 0 Group U12
3 41 Mc Cusker Kirsty 0 0 SCO 1 w 1 Group U12
4 25 Rozman Monika 1528 1455 SLO 4 s 1 Group U12
5 24 Nikic Saso 1547 1620 SLO 5.5 s Group U12
6 29 Maetzkow Maximilian Paul 0 1449 GER 5 w Group U12
7 34 Katsande Nyasha 0 1183 WLS 4 s Group U12
8 22 Fox Jonas 1550 1407 ITA 5.5 w 0 Group U12
9 8 Havelka Josef 1755 0 CZE 4.5 s 0 Group U12
Wilwert Loris 0 LUX Rp:1491 Pts. 3.5                
1 25 Rozman Monika 1528 1455 SLO 4 w 1 Group U12
2 13 Claridge-Hansen William 1725 1601 ENG 5.5 s 0 Group U12
3 23 Eigminas Kipras 1549 0 LTU 4 w 1 Group U12
4 17 Ferreira Hugo Miguel Da Costa 1658 1506 POR 4.5 s 0 Group U12
5 30 Stallinger Vanessa 0 1405 AUT 3 w Group U12
6 9 Schweighoffer Martin 1754 0 SUI 5 s 0 Group U12
7 21 Brcar Matej 1576 1441 SLO 3.5 w 1 Group U12
8 24 Nikic Saso 1547 1620 SLO 5.5 s 0 Group U12
9 35 Bureva Radilena 0 0 BUL 4 w 0 Group U12
Lopez Popov Ivan 1679 LUX Rp:1444 Pts. 3.5                
1 4 Machan Jan 2012 0 CZE 5.5 w 0 0 0 Group U14
2 34 Mirza Diana 0 1000 IRL 4.5 s 1 Group U14
3 14 Thogersen Rasmus 1848 0 DEN 5 w 0 0 0 Group U14
4 33 Vangsgaard Freja 0 1274 DEN 4 s 0 Group U14
5 30 Eranne Tomi 1499 0 FIN 3 w 1 0 0 Group U14
6 36 Mc Cusker Andrew 0 0 SCO 3 s 1 Group U14
7 35 Gucagaite Gabriele 0 0 LTU 3.5 w Group U14
8 26 Hristov Kaloyan 1634 0 BUL 5 s 0 0 0 Group U14
9 32 Leonhartsberger Simon 0 1651 AUT 4.5 w 0 Group U14
Meisch Tanguy 1682 LUX Rp:1707 Pts. 5.0                
1 22 Wallner Felix 0 1311 AUT 4 w 1 Open U14-U18
2 4 Nussbaumer Laslo 1828 1801 AUT 4.5 s 15 3 Open U14-U18
3 6 Pregelj Maj 1737 0 SLO 5.5 w 1 15 8.7 Open U14-U18
4 10 Jakob Tobias 1650 1492 AUT 4.5 s 15 -0.6 Open U14-U18
5 2 Nussbaumer Leon 1904 1895 AUT 5 w 0 15 -3.3 Open U14-U18
6 7 Mikolic Martin 1718 1595 SLO 5.5 w 1 15 8.25 Open U14-U18
7 5 Skuhala Jernej 1773 1494 SLO 8 s 0 15 -5.7 Open U14-U18
8 14 Kejzar Petra 1581 1440 SLO 4.5 s 0 15 -9.6 Open U14-U18
9 18 Fasching Markus 0 1471 AUT 4 w 1 Open U14-U18
Chalabi Max 1540 LUX Rp:1499 Pts. 5.0                
1 2 Nussbaumer Leon 1904 1895 AUT 5 w 25 9.75 Open U14-U18
2 26 Suta Andraz 0 0 SLO 6 s 0 Open U14-U18
3 18 Fasching Markus 0 1471 AUT 4 w 0 Open U14-U18
4 25 Murko David 0 0 SLO 3.5 s 0 Open U14-U18
5 - bye - - - - -1 Open U14-U18
6 24 Ulrich Dunja 0 1126 AUT 1.5 w 1 Open U14-U18
7 27 Thomas Matthew Ryan 0 0 SCO 4 s 1 Open U14-U18
8 13 Raith Andreas 1637 1673 AUT 4.5 w 1 25 15.75 Open U14-U18
9 10 Jakob Tobias 1650 1492 AUT 4.5 s 25 3.75 Open U14-U18
U - 8 Final Ranking crosstable after 9 Rounds 34 participants
Rk.   Name FED Pts.  TB1   TB2   TB3 
1 Tong Kevin GER 8.5 50.5 39.0 47.50
2 Gavrilescu David ROU 7.0 47.0 35.0 33.50
3 Veiga Jose F Reis P Neves POR 7.0 46.5 35.5 31.00
4 Gucaga Augustas LTU 6.0 48.0 36.0 29.75
5 Sarbu Adela ROU 6.0 41.5 33.0 26.50
...
32 Chalabi Tom LUX 3.0 32.5 25.5 8.50
U - 10 Final Ranking crosstable after 9 Rounds 38 participants
Rk.   Name FED Pts.  TB1   TB2   TB3  Rp
1 Orantes Taboada Francisco ESP 7.5 47.5 37.0 38.75 1804
2 Calin Alexandru ROU 7.0 50.5 39.5 37.25 1817
3 Antova Gabriela BUL 6.5 50.5 40.5 33.00 1761
4 Chukavin Kirill EST 6.0 50.0 39.0 31.25 1612
5 Nastase Andreea-Cristina ROU 6.0 46.0 35.0 29.00 1580
...
14 Blond Hanten Elsa LUX 5.0 43.5 34.0 22.50 1497
38 Feil Alexander LUX 2.0 34.5 26.0 6.00 1193
U - 12 Final Ranking crosstable after 9 Rounds 50 participants
Rk.   Name FED Pts.  TB1   TB2   TB3  Rp
1 Peczely Sebastian Zsombor HUN 8.0 48.0 38.5 41.50 2098
2 Mesaros Florian AUT 6.5 55.0 43.0 38.75 1942
3 Tumanov Dmitri FIN 6.5 53.0 40.5 35.50 1919
4 Capone Nicola BEL 6.5 51.5 40.0 34.00 1887
5 Nguyen Thai Dai Van CZE 6.5 47.0 37.5 32.75 1819
...
37 Neu Audric LUX 3.5 39.0 32.5 12.25 1400
38 Wilwert Loris LUX 3.5 39.0 30.5 13.00 1491
42 Mouthuy Jacky-Long LUX 3.5 29.0 23.0 7.50 1374
U - 14 Final Ranking crosstable after 9 Rounds 38 participants
Rk.   Name FED Pts.  TB1   TB2   TB3  Rp
1 Stremavicius Titas LTU 7.5 53.0 41.0 43.50 2215
2 Ladva Ottomar EST 7.0 49.0 38.0 36.00 2091
3 Korpa Bence HUN 6.5 52.0 39.5 36.00 2080
4 Petr Jan CZE 6.5 46.0 36.5 30.25 2011
5 Vicas Marijus LTU 6.0 50.0 38.5 31.00 2004
...
29 Lopez Popov Ivan LUX 3.5 36.0 28.0 11.00 1444
U 14 - 18 Final Ranking crosstable after 9 Rounds 27 participants
Rk.   Name FED Pts.  TB1   TB2   TB3  Rp
1 Skuhala Jernej SLO 8.0 48.0 37.0 41.50 2070
2 Skuhala Barbara SLO 7.5 49.0 38.0 39.25 1967
3 Suta Andraz SLO 6.0 50.0 38.0 30.25 1814
4 Tica Sven CRO 6.0 43.5 34.5 25.50 1741
5 Grguric Stjepan-Kresimir CRO 5.5 51.5 39.0 27.25 1762
...
10 Meisch Tanguy LUX 5.0 44.5 33.0 22.50 1707
11 Chalabi Max LUX 5.0 33.5 26.5 18.25 1499