CZECH OPEN 2008
PARDUBICE 18.07 - 27.07.2008                   view photos
CZECH OPEN 2008 "CHLADEK & TINTERA Open" turnaj A - velmistrovsky turnaj
GM SCHLOSSER PHILIPP 2567 GER Rp:2557 Pts. 6.5
       
1 181 FM VOJTEK VLADIMIR 2301 SVK 4.5 s 1
2 104 IM KIREEV ALEXEY 2387 RUS 5.0 w
3 96 IM PEDERSEN CHRISTIAN KYNDEL 2402 DEN 6.0 s
4 114 FM GRANDELIUS NILS 2366 SWE 5.5 w
5 107 AGEICHENKO GENNADY 2384 RUS 4.5 s
6 156 WGM MAMEDJAROVA ZEINAB 2326 AZE 5.0 w 1
7 80 BEINORAS MINDAUGAS 2426 LTU 5.0 s 1
8 74 IM GENBA VLADIMIR 2429 RUS 5.5 w 1
9 32 GM KONONENKO DMITRY 2502 UKR 6.5 s
IM WIRIG ANTHONY 2456 FRA Rp:2562 Pts. 6.5          
1 225 FM SHILOV SERGEY 2255 UKR 4.0 s
2 227 KORINEK ONDREJ 2252 CZE 4.5 w
3 191 KAVCIC ZAN 2290 SLO 4.0 s 1
4 153 GM MALININ VASILY 2331 RUS 3.0 w 1
5 5 GM ARUTINIAN DAVID 2586 GEO 6.0 s
6 98 IM PINTER ERIK 2401 SVK 5.5 w
7 130 FM KANAREK MARCEL 2349 POL 6.0 s 1
8 3 GM SMIRNOV PAVEL 2592 RUS 5.0 w 1
9 30 IM GELLER JAKOV 2510 RUS 6.5 s
GM JANSA VLASTIMIL 2485 CZE Rp:2459 Pts. 6.0
       
1 208 DIJANKOV OLEG 2280 RUS 3.0 w 1
2 130 FM KANAREK MARCEL 2349 POL 6.0 s 0
3 176 FM PEL BONNO 2304 NED 4.5 w 1
4 127 FM PENA GOMEZ MANUEL 2352 ESP 6.0 s 0
5 170 IM BYSTROV SERGEJ 2310 RUS 4.0 w 1
6 138 FM REUTSKY SERGEI 2344 RUS 5.0 s
7 140 IM KANTORIK MARIAN 2341 SVK 4.5 w 1
8 113 FM OZOLIN MAXIM 2367 RUS 5.5 s 1
9 117 KULAKOV VIATCHESLAV 2360 RUS 6.0 w
IM HAUB THORSTEN MICHAEL 2460 GER Rp:2479 Pts. 6.0        
1 223 KALVAITIS SIGITAS 2256 LTU 3.5 s
2 215 ZICKUS SIMONAS 2269 LTU 5.0 w
3 181 FM VOJTEK VLADIMIR 2301 SVK 4.5 s 1
4 147 FM BEJTOVIC JASMIN 2335 BIH 4.5 w 1
5 156 WGM MAMEDJAROVA ZEINAB 2326 AZE 5.0 s
6 96 IM PEDERSEN CHRISTIAN KYNDEL 2402 DEN 6.0 w 0
7 157 FM RADOVANOVIC JOVICA 2325 SRB 5.0 s 1
8 107 AGEICHENKO GENNADY 2384 RUS 4.5 w 1
9 5 GM ARUTINIAN DAVID 2586 GEO 6.0 s
FM WAGENER CLAUDE 2264 LUX Rp:2272 Pts. 5.0        
1 48 SCHNEIDER ILJA 2468 GER 5.5 w 0
2 315 ELMALI NAUFEL 2122 GER 3.5 s
3 301 FM MADER MANUELA 2155 GER 2.5 w
4 311 WFM NI VIKTORIJA 2129 LAT 4.0 s 0
5 285 WIM SOLIC KRISTINA 2195 CRO 2.5 w
6 292 SNOREK MILAN 2171 CZE 2.5 s 1
7 326 OLSAROVA TEREZA 2075 CZE 3.5 w 1
8 128 FM MOROZOV DMITRY 2351 RUS 4.5 s 1
9 103 IM BIRIUKOV OLEG 2391 RUS 5.0 w
JEITZ CHRISTIAN 2226 LUX Rp:2363 Pts. 4.5          
1 149 BECK FREDERIK 2335 GER 5.0 s
2 76 SMITH AXEL 2427 SWE 5.5 w
3 133 GM ESPIG LUTZ 2346 GER 5.0 s
4 122 FM ZAREMBA ANDREI 2355 USA 4.0 w
5 110 SODOMA JAN 2379 CZE 2.5 s 1
6 108 FM TEREICK BENJAMIN 2382 GER 6.0 w
7 107 AGEICHENKO GENNADY 2384 RUS 4.5 s 0
8 156 WGM MAMEDJAROVA ZEINAB 2326 AZE 5.0 w
9 147 FM BEJTOVIC JASMIN 2335 BIH 4.5 s
LINSTER PHILIPPE 2179 LUX Rp:2270 Pts. 4.0          
1 119 FM JORCZIK JULIAN MARCEL 2359 GER 5.5 w 0
2 198 TUMA JIRI 2285 CZE 3.5 s
3 192 VEDRICKAS TAUTVYDAS 2288 LTU 3.5 w 1
4 125 FM MALINOVSKY-JUN. KAREL 2353 CZE 4.0 s
5 140 IM KANTORIK MARIAN 2341 SVK 4.5 w 0
6 195 FM CERVENY MARTIN 2285 CZE 4.0 s 0
7 208 DIJANKOV OLEG 2280 RUS 3.0 s 1
8 164 MEYER MALTE 2321 GER 3.5 w 1
9 173 FM MOLNAR PETER 2306 SVK 5.0 s 0
KORMAN MAXIM 2125 GER Rp:2283 Pts. 4.0
         
1 143 IM LAHIRI ATANU 2338 IND 4.5 s 0
2 211 JEDLICKA ALES 2277 CZE 4.5 w 1
3 164 MEYER MALTE 2321 GER 3.5 s
4 175 FM KREJCI JAN 2305 CZE 4.0 w
5 157 FM RADOVANOVIC JOVICA 2325 SRB 5.0 s
6 171 IM FREISLER PAVEL 2308 CZE 4.5 w
7 26 IM KABANOV NIKOLAI 2521 RUS 5.0 s 0
8 221 FM BOMBEK PETER 2257 SVK 4.0 w
9 197 PALECEK PETER 2285 SVK 4.0 s
GENGLER PIERRE 2226 LUX Rp:2087 Pts. 2.5          
1 80 BEINORAS MINDAUGAS 2426 LTU 5.0 s 0
2 51 GM YANDEMIROV VALERI 2463 RUS 5.0 w
3 185 FM GJURAN DENIS 2295 SLO 5.5 s 0
4 329 SISAK RICHARD 2069 CZE 1.5 w 1
5 63 IM MIKHALEVSKI ALEXANDER 2448 ISR 6.0 s 0
6 306 KUCHYNKA LUKAS 2150 CZE 3.5 w 0
7 300 OLSAROVA KAROLINA 2156 CZE 2.5 s 1
8 310 CM PACE COLIN 2134 MLT 3.5 w 0
9 309 FINK LEANDER 2135 GER 3.5 s 0
Final Ranking after 9 Rounds
339 participants
Rk.   Name     Typ FED RtgI Pts.  TB2 
1
GM GASANOV ELDAR UKR 2523 7.5 2461
2 GM STOCEK JIRI CZE 2559 7.0 2467
3 GM CHUPROV DMITRY RUS 2577 7.0 2463
4 GM KOROBOV ANTON UKR 2590 7.0 2462
5 GM VOROBIOV EVGENY E. RUS 2550 7.0 2455
17 IM WIRIG ANTHONY FRA 2456 6.5 2396
18 GM SCHLOSSER PHILIPP GER 2567 6.5 2391
41 IM HAUB THORSTEN MICHAEL GER 2460 6.0 2354
44 GM JANSA VLASTIMIL S60 CZE 2485 6.0 2334
143 FM WAGENER CLAUDE LUX 2264 5.0 2229
157 JEITZ CHRISTIAN LUX 2226 4.5 2363
210 KORMAN MAXIM U18 GER 2125 4.0 2326
216 LINSTER PHILIPPE LUX 2179 4.0 2313
315 GENGLER PIERRE LUX 2226 2.5 2253
CZECH OPEN 2008 "JIHLAVANKA-Open" B - Open rating tournament with rating for FIDE
BOYARCHENKO ALEX 1941 LUX Rp:2300 Pts. 6.5        
1 107 WALTER THOMAS 2108 GER 4.5 w 1
2 93 PALCHUN GRIGORY 2120 RUS 5.0 s 1
3 67 SOUCEK MILAN 2148 CZE 6.0 w 0
4 88 WFM TOROUNOVA ELENA 2124 RUS 4.5 s 1
5 96 DEHMEL JENS 2118 GER 6.0 w 1
6 73 WFM FAKHRETDINOVA MARGARITA 2141 RUS 6.0 s 0
7 72 ROGOS-JUN. JAN 2142 SVK 4.0 w 1
8 55 KUROCHKA IRINA 2160 RUS 5.5 s 1
9 74 CUSNARIOV NICOLAI 2141 MDA 6.5 w
BOYARCHENKO MARIE 1895 LUX Rp:2021 Pts. 4.0        
1 144 BEYER CHRISTOF 2072 GER 4.5 w
2 152 BICEK RICHARD 2066 CZE 5.0 s
3 176 RUJDER TIBOR 2047 CZE 3.0 w 1
4 93 PALCHUN GRIGORY 2120 RUS 5.0 s
5 116 HERZENSTEIN GEORG 2097 GER 5.5 w 0
6 150 ZELENKA JAROSLAV 2068 CZE 4.5 s
7 174 SVOBODA KAREL 2049 CZE 4.0 w 0
8 156 STEHLIK JIRI 2063 CZE 4.5 s 0
9 246 HUTTNER MILOS 1996 CZE 3.0 s 1
SALENTINY ERIC 1841 LUX Rp:1887 Pts. 3.0          
1 174 SVOBODA KAREL 2049 CZE 4.0 w
2 176 RUJDER TIBOR 2047 CZE 3.0 s
3 191 NOVOSADOVA KRISTYNA 2038 CZE 4.5 w 0
4 216 FADAVIAN MARIUS 2019 GER 4.5 s 0
5 265 RIVERA MIGUEL-BORIS 1981 GER 3.5 w
6 275 SCHNEIDER MATTHIAS 1968 GER 3.5 s 1
7 235 POLESCHIKOV ALEXEY 2004 RUS 3.5 w
8 201 TICHY MIROSLAV 2031 CZE 4.5 s 0
9 274 PACOVSKY MARTIN 1969 CZE 4.0 s 0
SCHNEIDER RAFAEL 1823 LUX Rp:1814 Pts. 2.5          
1 182 AVDEENKO PAVEL 2042 RUS 5.0 s
2 171 DZUBASZ TINO 2052 GER 5.5 w 0
3 232 VALA FILIP 2006 CZE 4.0 s 0
4 304 SEIDL ANTONIN 1941 CZE 3.5 w 0
5 331 HACAPERKA MICHAL 1903 CZE 4.0 s 1
6 278 PEKAR VACLAV 1964 CZE 3.0 w
7 261 PARTYS PETR 1984 CZE 2.5 s
8 279 GREEN PER 1962 SWE 3.5 s 0
9 275 SCHNEIDER MATTHIAS 1968 GER 3.5 w 0
Final Ranking after 9 Rounds
385 participants
Rk.   Name     Typ FED RtgI Pts.  TB2 
1 PECHA TOMAS U16 CZE 2096 7.5 2205
2 IM TOLSTIKH NIKOLAY RUS 2381 7.5 2165
3 IM NEDOCHETOV MIKHAIL RUS 2354 7.5 2149
4 FM AL-SULAITI GHANEM QAT 2135 7.5 2121
5 DAVYDENKO ANDREY RUS 2181 7.5 2103
16 BOYARCHENKO ALEX LUX 1941 6.5 2134
233 BOYARCHENKO MARIE LUX 1895 4.0 2064
335 SALENTINY ERIC U16 LUX 1841 3.0 2012
362 SCHNEIDER RAFAEL U16 LUX 1823 2.5 1980
CZECH OPEN 2008 "Ceska podnikatelska pojistovna Open" turnaj C - ratingovy open
JEITZ OLIVIER 2000 LUX Rp:1800 Pts. 5.0          
1 203 PARFENOV VLADIMIR 0 RUS 6.0 w 0
2 183 RIEPING HEINER 1717 GER 3.5 s 0
3 189 DREISEITEL URSULA 1665 GER 2.0 s 1
4 178 PFEIFER FRANK 1742 GER 3.5 w 1
5 186 HERNLA LARS 1707 GER 4.0 s
6 167 MEGO PETER 1781 SVK 3.0 w 1
7 206 ZHDANOVICH GENNADY 0 RUS 5.5 s 0
8 160 RYZHOV VITALIJ 1805 BLR 4.0 w
9 164 NYTRA MATEJ-JAN 1793 CZE 4.0 s 1
BOYARCHENKO VLADA 1587 LUX Rp:1824 Pts. 3.5        
1 65 JOZWIK JACEK 2016 POL 6.5 w 0
2 111 MARTENS RENE 1913 GER 3.0 s
3 137 KAPOUN MILAN 1850 CZE 3.5 w 1
4 85 PAPACEK MILOS 1959 CZE 5.0 s 0
5 135 ZEMANEK JAN 1854 CZE 3.0 w 0
6 123 BERANEK ONDREJ 1882 CZE 3.0 s 1
7 93 LABEDZ PATRYCJA 1949 POL 4.0 w 0
8 113 SCHLIERF HEIKO 1910 GER 4.0 s 0
9 159 VYHNALEK PETR 1806 CZE 2.5 w 1
Final Ranking after 9 Rounds
262 participants
Rk.   Name     Typ FED RtgI Pts.  TB2 
1 WFM BERDYCHEVASKAYA NATASHA RUS 2187 8.0 49.0
2 GRIB ROMAN

U16

BLR 2033 7.5 54.0
3 HAMBLOK ROEL BEL 2131 7.5 51.5
4 KLOCHAN JEVGENY LAT 0 7.0 53.5
5 TARANIK OLEXIY UKR 2100 7.0 52.5
108 JEITZ OLIVIER LUX 2000 5.0 35.0
204 BOYARCHENKO VLADA

U16

LUX 1587 3.5 35.5