??
Youth World Chess Championships  
Belfort 19.07 - 28.07.2005            
Steil-Antoni Fiona Girls under 16
Round rank op B/W Opponent     Elo Fed   Res
1 79 B Petkeviciute Justina 1599 LTU 0
2 88 W Ikeda Miona 1599 AUS 1
3 84 B Oosthuizen Linda 1599 RSA 0
4 47 W Tajik Saheh 1599 IRI
5 39 B Alavi Hour Homa 1599 IRI
6 81 W Boudechiche Maroua 1599 ALG 1
7 63 B Koroid Janna 1599 FRA 1
8 28 W Atnilov Bela 2153 ISR
9 44 B Zapata Talia 2152 PER
10 18 W Stefanova Milena 2022 BUL 0
11 59 B De Waal Ingrid 1599 RSA 1
Final Rankings Girls under 16
Rank   title Name     Elo Fed Pts Cum
1 gf Muzychuk Anna 2364 SLO 9 59
2 ff Mikadze Miranda 2210 GEO 8.5 53
3 ff Hamrakulova Yulduz 2114 UZB 8.5 52.5
4 Ignacz Maria 2265 HUN 8 54
5 gf Harika Dronavalli 2396 IND 8 50.5
6 ff Gunina Valentina 2394 RUS 8 47
7 Leks Hanna 2173 POL 7.5 49
8 Foisor Sabina-Francesca 2230 ROM 7.5 44.5
9 Kozjukova Olga 1986 LAT 7.5 42
10 Saheli Nath 2187 IND 7 50
38 Steil-Antoni Fiona 1956 LUX 6 33
96 Participants
Bakalarz Janet Girls under 14
Round rank op B/W Opponent     Elo Fed   Res
1 91 B Solis Luna Karla Teresa 1599 MEX
2 37 W Wang Qinke 1599 CHN
3 76 B Van Wyk Laetitia 1599 RSA 1
4 60 W Anusca Madalina-Maria 1999 ROM 0
5 18 B Guramishvili Sopiko 2104 GEO 0
6 65 W Jamison Courtney 1599 USA 0
7 89 B Narva Ann 1599 EST 0
8 70 W Rees Sioned 1599 WLS 0
9 98 B Moreno Ramirez Janeth Eunice 1599 MEX 1
10 93 B Yuen Wing-Yan 1599 FRA 1
11 88 W Francis Gwenaelle 1599 WLS 1
Final Rankings Girls under 14
Rank   title Name     Elo Fed Pts Cum
1 mf Tairova Elena 2232 RUS 9 58.5
3 ff Bodnaruk Anastasia 2165 RUS 9 55
2 mf Muzychuk Mariya 2113 UKR 9 55
4 Kharisma Irine 2010 INA 8.5 51.5
5 Winkelmann Elena 2040 GER 8 50
6 Le Hoan Tran Chau 1599 VIE 7.5 46.5
7 Guadamuro Torrente Ana Isabel 2084 ESP 7.5 46
8 Jussupow Ekaterina 1992 GER 7.5 37.5
9 Ramya Krishna I. 2165 IND 7 48
10 Skinke Katrina 2100 LAT 7 47.5
69 Bakalarz Janet 1599 LUX 5 25.5
102 Participants
Serban Vlad Boys under 18
Round rank op B/W Opponent     Elo Fed   Res
1 27 W Grigorov Grigor 2400 BUL 0
2 99 B Solis Luna Jose Armando 1599 MEX 1
3 20 W Michielsen Joost 2320 NED
4 29 W Bogosavljevic Boban 2302 SCG 0
5 67 B Terminasov Zaven 2307 RUS
6 66 B Papadopoulos Ioannis 2233 GRE
7 42 W Armbrust Florian 2228 GER 0
8 83 B Nafri Khalil 1599 MAR 0
9 100 W Daniels Espada Antonio Amado 1599 PAN 1
10 80 B Brailly-Vignal Bastien 1599 FRA 1
11 64 W Ong Kezli 2371 SWE
Final Rankings Boys under 18
Rank   title Name     Elo Fed Pts Cum
1 m Khairullin Ildar 2538 RUS 8.5 24446
2 g Wojtaszek Radoslaw 2591 POL 8.5 24136
4 Stopa Jacek 2460 POL 8 24395
3 g Bluvshtein Mark 2525 CAN 8 24352
5 g Tomashevsky Evgeny 2555 RUS 8 24012
6 Vitiugov Nikita 2519 RUS 7.5 51
7 f Moranda Wojciech 2453 POL 7.5 50.5
8 m Pashikian Arman 2442 ARM 7.5 49.5
9 f Romanov Evgeny 2451 RUS 7.5 47.5
10 m Amin Bassem 2400 EGY 7.5 47
70 Serban Vlad 2109 LUX 5 26.5
105 Participants
Wagner Steven Boys under 16
Round rank op B/W Opponent     Elo Fed   Res
1 20 W Edouard Romain 2334 FRA 0
2 110 B Vaskoski Hristigan 1599 MKD 1
3
4 139 B Zhang Qiming 1599 NZL 1
5 71 W Enkin Max 2211 USA
6 40 B Aghayev Nijat 2183 AZE
7 68 W Plenca Julijan 2160 CRO 1
8 97 B Coleman Teddy 2228 USA
9 69 W Pachta Paul 2201 AUT
10 62 B Beck Frederik 2211 GER 0
11 57 W Rehberg Raphael 2233 GER 0
Dahm Rene Boys under 16
Round rank op B/W Opponent     Elo Fed   Res
1 86 B Lettieri Giuseppe 2251 ITA 0
2 47 W Behmardi Kalantari Rostam 2125 IRI 0
3 46 B Steel Henry Robert 1599 RSA 0
4 152 W Mahabirsimgh Rollan 1599 TRI 1
5 146 B Turdialieva Thamina 1599 UZB
6 107 W Zhang Jundi 2112 CHN 0
7 121 B Jia Derek 1599 CAN 0
8 143 W Sarwar Hamidullah 1599 AFG
9 147 B Moran Stephen 1599 IRL
10 127 W Tucakovic Mario 1599 BIH 0
11 148 W Lansakara Thiranjeewa 1599 SRI 1
Final Rankings Boys under 16
Rank   title Name     Elo Fed Pts Cum
1 f Lenderman Alex 2378 USA 9 50
2 m Nepomniachtchi Ian 2502 RUS 8.5 23675
3 m Vachier-Lagrave Maxime 2527 FRA 8.5 23398
4 f Warakomski Tomasz 2375 POL 8 56
5 Trofimov Sergey P. 2411 RUS 8 48.5
6 m Szabo Krisztian 2422 HUN 8 48
7 Tomczak Jacek 2329 POL 8 46.5
8 Monsieux Cyril 2206 FRA 8 42
9 f Bindrich Falko 2391 GER 7.5 53
10 Goginenni Rohith 2387 IND 7.5 52
94 Wagner Steven 2032 LUX 5 31
142 Dahm Rene 1920 LUX 3.5 16
153 Participants
Steil-Antoni Dario Boys under 12
Round rank op B/W Opponent     Elo Fed   Res
1 107 B Palacios-Aguilar Diego-Andre 1722 FRA 1
2 42 W Kavaliou Uladzislau 2027 BLR 0
3 34 B Jiang Mike 1806 SUI 1
4 38 W Shahin Koohestani M.Abad 2012 IRI 0
5 33 B Zelbel Patrick 1927 GER 0
6 110 W El-Houcheimi Ismael 1599 LIB 1
7 53 B Lu Yi Jie 1599 CHN 0
8 87 W Capponi Axel 1599 FRA
9 95 B Descamps Thomas 1599 FRA
10 91 W Chen Gengyu 1599 NZL 1
11 50 B Christer Jon Aplin 1947 SIN 0
Final Rankings Boys under 12
Rank   title Name     Elo Fed Pts Cum
1 Narayanan Srinath 2084 IND 8.5 59
2 f Sjugirov Sanan 2358 RUS 8.5 57.5
3 f Ter Sahakyan Samvel 2140 ARM 8.5 52
4 f So Wesley 2165 PHI 8.5 50.5
5 ff Hou Yifan 2158 CHN 8 53.5
6 Robson Ray 2021 USA 8 50
7 Iermito Sebastian 2134 ARG 8 50
8 Popilski Gil 2120 ISR 8 48.5
9 Negi Parimarjan 2376 IND 8 48.5
10 Zhao Parker 2029 USA 8 48
72 Steil-Antoni Dario 1599 LUX 5 31.5
125 Participants