CERCLE D'ECHECS LE CAVALIER

DIFFERDANGE ASBL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Join us every Friday night from 8pm until closing.

Sunday morning chess courses for beginners from 10am until noon 

Venue : EID - Ecole Internationale Differdange L-4573 Differdange map
 

 

 

 

 
 
                                                                Next in the Grand-Duchy             ** 14.10.2018 OPEN JEUNES ESCH ** 04.11.2018 COUPE DE LA COMMUNE DE BETTEMBOURG ** 22.12.2018 OPEN JEUNES DUDELANGE ** 04.05 - 05.05.2019 CHALLENGE DE LA VILLE DE DIFFERDANGE **  See our Tournament Agenda for a lot of chess events to look forward in 2018 and beyond                                                                       

 

CLUB      PHOTOS      TOURNAMENT AGENDA      LINKS      HISTORY      COLLECTOR      WALLPAPERS      ARCHIVES      GAMES      CORRESPONDENCE CHESS      PUBLICATIONS

 
 

 NEWS & RESULTS

 CLUB NEWS & EVENTS

DIRECT LINKS

 


 

12-22.09.2018 : 40th RG Nezhmetdinov Memorial 2018

11-12.09.2018 : Nezhmetdinov's Cup for Rapid Chess

08.09.2018 Eupen : Internationales Jugendturnier

05-15.09.2018 Gebze : FIDE World Junior and Girls U20 Championship

01-02.09.2018 Veldhoven : 45ste 10-Stedentoernooi

01-02.09.2018 : Tournoi Open de Rentrée de Hyères

ECHECS VACANCES PERLE 2018

25-26.08.2018 St. Petersburg : RAPID Grand Prix of Russia

20.08-29.08.2018 Riga : EYCC

17-26.08.2018 : XX Intl Chess Open Sants, Hostafrancs & La Bordeta

18-25.08.2018 : Open Jastrzębie-Zdrój 2018

12-16.08.2018 : Brugse Meesters 2018

06-12.08.2018 : Riga Technical University Open

02-05.08.2018 : 22e Open d'Echecs de Wasselonne

29.07-05.08.2018 : 4th International Chess Festival Sabbiadoro - Master

29.07.2018 Dudelange : Championnat Blitz individuel

27.07.2018 : Déifferdenger Klubblitzmeeschterschaft

27-29.07.2018 : 3. Schwalbacher Sommerturnier

21-29.07.2018 Hamburg : Deutsche Senioren-Einzelmeisterschaft

20-28.07.2018 Pardubice : Czech Open

14-18.07.2018 : 41st Eastman Open of Ghent 

11-15.07.2018 : 9e Festival d'Eté de Strasbourg - Open A

09.07.2018 : Challenge de la Ville de Diekirch

07-14.07.2018 : Festival d'Echecs International de Saint-Lô

06.07.2018 : Challenge du LCD

01.07.2018 Esch : Challenge Minettsdapp

30.06-07.07.2018 : Open International de Purtichju

28.06-02.07.2018 : 12th Philadelphia International - Premier Section

24.06.2018 Metz : Coupe de la Tour d'Argent

16-17.06.2018 : 25. Echternacher Open

10.06.2018 Mondorf : Open Jeunes FLDE

09.06.2018 Beggen : Championnat Blitz par équipes

31.05-03.06.2018 : 10. Rheinland-Pfalz Open

27.05.2018 Differdange : Eifel-Ardennen-Cup 2018 [F]

19-27.05.2018 Willingen : Deutsche Jugendeinzelmeisterschaften 

COUPES DE LUXEMBOURG 2018

 

                   DIFFERDANGE WINS THE FEDERATION CUP 2018

 

11-13.05.2018 : 13e Open d'Angers

05-06.05.2018 : Challenge de la Ville de Differdange & Coupe Barthel [F]

 

        CHALLENGE DE LA VILLE DE DIFFERDANGE - EID 05.05.2018 17:04

 

30.04.2018 : Challenge LTB

18-26.04.2018 : Budapest Spring Festival

14-22.04.2018 Klaksvik : European Small Nations Individual Championship

07-15.04.2018 Dudelange : ABC Luxembourg Individual Championships [F]

31.03.2018 Nice : Super Blitz

29.03-02.04.2018 Karlsruhe : GRENKE Chess Open

26.03.2018 : Challenge Geesseknäppchen

17.03-28.03.2018 Batumi : European Individual Chess Championship

28.02-08.03.2018 Bad Ragaz : Accentus Young Masters

04.03.2018 Nancy : Festival International de Meurthe et Moselle - Rapide

03.03.2018 Nancy : Festival International de Meurthe et Moselle - Blitz

08.02.2018 Wiltz : Tournoi scolaire du LNW

04.02.2018 Nice : Tournoi d'échecs à l'Institut St. Joseph

27.01.2018 Andenne : Finale Inter Ecoles de la Féd. Wallonie-Bruxelles

23.01-01.02.2018 : Tradewise Gibraltar Chess Festival - Masters

13-21.01.2018 Bettembourg : Individual Veteran Championships

13-21.01.2018 Differdingen : Individual Youth Championships [F]

11.01.2018 : Challenge du LGL

04-07.01.2018 : Valamar Open Rabac 2018

02-06.01.2018 : 14e Open International de Vandoeuvre

26-30.12.2017 : 34. Internationales Böblinger Open

16-17.12.2017 Katowice : European Individual Rapid Chess Championship

15.12.2017 Katowice : European Individual Blitz Chess Championship

15-23.12.2017 Sitges : IV Sunway Sitges International Chess Festival

16.12.2017 Dudelange : 19e Open pour Jeunes

08.12.2017 : Challenge NOSL 2018

30.11-07.12.2017 : Zagreb Open

20-27.11.2017 Alba Iulia : Romanian International Open

19-25.11.2017 Plzen : Pilsen Open

13-25.11.2017 Tarvisio : World Junior U-20 Championship

12-18.11.2017 Andorra : 5th European Small Nations team Championship

11-12.11.2017 Echternach : Jugendmannschaftsmeisterschaft

08.11.2017 Dommeldingen : Challenge LTPEM

07-18.11.2017 Acqui Terme : 27th FIDE World Senior Chess Championship Women +50 - Elvira Berend is Women's +50 World Champion !

05.11.2017 : Coupe de la Commune de Bettembourg

01-04.11.2017 : Open International de la Bresse

28.10-05.11.2017 Gmund : Offene Internationale Bayerische Meisterschaft

13-15.10.2017 : 13. Eschborner Schachopen

11-15.10.2017 : Stavanger Open

08-14.10.2017 Antalya : European Club Cup

08.10.2017 : 29. Jugend Open Esch Rochade Reine

24.09.2017 Soleuvre : 3rd IF PAYROLL Rapid Chess Open [F]

23.09.2017 Soleuvre : 3rd IF PAYROLL Blitz Open

23.09-01.10.2017 : Chess.com Isle of Man Masters

17-25.09.2017 Balatonszárszó : MITROPA Cup

16-26.09.2017 Montevideo : World Youth Chess Championship [F]

09.09.2017 Eupen : Internationales Jugendturnier

02-03.09.2017 Tilburg : 44ste Tienstedentoernooi [F]

19-27.08.2017 Agen : 92e Championnat de France

03-06.08.2017 : 21e Open International de Wasselonne

02-10.08.2017 Mureck : 15. European Union Youth Championship

07-13.08.2017 : Riga Technical University Open

21-29.07.2017 Pardubice : Czech Open

15-19.07.2017 : 40th Eastman Open of Ghent 

09.07.2017 : Challenge de la Ville de Diekirch

08.07.2017 Diekirch : Championnat Blitz individuel

08-15.07.2017 : Festival d'Echecs International de Saint-Lô 

07.07.2017 : Challenge LCE

02-08.07.2017 Porticcio : 4e Open International de Purtichju

02.07.2017 Sarreguemines : 21e Rapide International Mémorial P Fabing

25.06.2017 Namur : Circuit Jeunesse Echiquéenne Francophone

25.06.2017 Sarreguemines : Coupe de la Tour d'Argent

24-25.06.2017 : 24. Echternacher Open

28.04-16.06.2017 Beggen : Rapid Philidor

07-15.06.2017 Bad Neuenahr : Chess Classics 2017

03-05.06.2017 : 41e Open International de Fourmies

02-05.06.2017 : BPB Limburg Open

30.05-10.06.2017 Minsk : European Individual Chess Championship

28.05.2017 Mondorf : Open Jeunes FLDE

24.05.2017 : Challenge NOSL

21.05.2017 Tressange : Eifel-Ardennen-Cup 2017

20-28.05.2017 : Open Orlova 2017

20.05.2017 Beggen : Championnat Blitz par équipes

COUPES DE LUXEMBOURG 2017 [F]

18.05.2017 : Remise diplôme d'entraîneur C

11-15.05.2017 Ströbeck : Internationale Deutsche Juniorenmeisterschaft

09.05.2017 : Challenge LTB

06.05.2017 : 20e Challenge Hasi Schmitz [F]

01.05.2017 Bad Godesberg : 45. Godesburg Schnellturnier

29.04-30.04.2017 : Challenge de la Ville de Differdange & Coupe Barthel [F]

13-17.04.2017 Karlsruhe : GRENKE Chess Open

13-14.04.2017 Frýdek-Místek : 38. Chess talents tournament - Pobeskydi Open

09-15.04.2017 Blankenberge : Championnats de Belgique de la Jeunesse

08-17.04.2017 Dudelange : ABC Luxembourg Individual Championships

08-14.04.2017 Lille : 8e Lucopen

07-11.04.2017 : 5. Hofheimer Frühjahrsopen

03.04.2017 : Challenge Geesseknäppchen

02.04.2017 Paris - Lutèce Echecs : Fide du Printemps

02.03.2017 Esch : Challenge LGE - Coupe Schroell

21.01-29.01.2017 Bettemburg : Veteranen-Einzel-Landesmeisterschaften

21.01-29.01.2017 Esch : Jugend-Einzel-Landesmeisterschaften [F]

19.01.2017 : Challenge du LGL

26-30.12.2016 : 33. Internationales Böblinger Open

19.12.2016 : Challenge du LCD

17-21.12.2016 : 13e Open International de Vandoeuvre

17.12.2016 Dudelange : 18e Open pour Jeunes

10.12.2016 Kasel : 3. Nikolaus Kinderschachturnier

03.12.2016 : 3. Pirmasenser Nikolaus Schnellschach Open

10.11.2016 Dommeldingen : Challenge LTPEM

06-12.11.2016 Novi Sad : European Club Cup

06.11.2016 : 4e Coupe de la Commune de Bettembourg

05.11.2016 : Challenge Hasi Schmitz

29.10-01.11.2016 : Open International de la Bresse

29-30.10.2016 : Bezirks-Jugend-Einzelmeisterschaft Trier (BJEM)

29.10-01.11.2016 : 26e Open International de Caen

27.10.2016 : Tournoi scolaire du LNW

15-16.10.2016 Differdingen : Jugendmannschaftsmeisterschaft [F]

01-02.10.2016 : 28. Jugend Open Esch Rochade Reine

18.09.2016 Belvaux : Raiffeisen Rapid Chess Open [F]

17.09.2016 Belvaux : Raiffeisen Warmup Blitz Tournament

03-04.09.2016 Eupen : 43. 10 Städte Turnier

02-13.09.2016 : 42nd Chess Olympiad Baku 2016 

01-04.09.2016 : Gocher Open

27.08.2016 Eupen : Internationales Jugendturnier

ECHECS VACANCES PERLE 2016

18.08-27.08.2016 Prag : EYCC

16-23.08.2016 : Vienna Chess Open

14-18.08.2016 : Brugse Meesters 2016

08-14.08.2016 : Riga Technical University Open

06-13.08.2016 Bojnice : Banicky Kahanec - GM Turnaj

06-13.08.2016 Vlissingen : Hogeschool Zeeland Tournament

04-07.08.2016 : 20e Open International de Wasselonne

23-30.07.2016 Pardubice : Czech Open

16-20.07.2016 Gent : 39.Eastman Open

10.07.2016 : Challenge de la Ville de Diekirch

09.07.2016 Diekirch : Jugendturnier des CE Nordstad

09.07.2016 Diekirch : Championnat Rapid Chess par équipes

.08-16.07.2016 Warsaw : MetLife Warsaw Najdorf Chess Festival

07-14.07.2016 : 18e Festival d'Echecs International de Saint-Lô

02-03.07.2016 : Offene Konzer Stadtmeisterschaft

26.06.2016 Perlé : Coupe de la Tour d'Argent

24-26.06.2016 : Wirtzfeld Open

18-19.06.2016 : 23. Echternacher Open

05.06.2016 Esch : Challenge Minettsdapp

29.05.2016 Mondorf : Open Jeunes FLDE [F] 

22.05.2016 Trier : Eifel-Ardennen-Cup 2016

15-21.05.2016 Willingen : Deutsche Jugendeinzelmeisterschaften 

14.05-16.05.2016 : 40e Open International de Fourmies

07.05.2016 Beggen : Blitz par équipes

05-08.05.2016 Payerne : Tournoi fédéral d'échecs

28.04.2016 : Challenge LTB

16.04-17.04.2016 : Challenge de la Ville de Differdange et Coupe Barthel [F]

03-09.04.2016 Blankenberge : Championnats de Belgique de la Jeunesse

03-10.04.2016 Luxembourg City : ABC Luxembourg Individual Championships [F]

02-10.04.2016 Luxembourg : European Small Nations Individual Chess Championships

30.03.2016 : Challenge Geesseknäppchen

26-28.03.2016 : 15e Open International de Saint Dié

24-28.03.2016 : 11. Internationales Bad Ragazer Osteropen

06.03.2016 Kasel : 5. Familien-Schachturnier

26.02-05.03.2016 : Schachfestival Bad Wörishofen

05-09.02.2016 Neustadt a.d. Weinstrasse : 7. Pfalz Open

16-24.01.2016 Bettembourg : Veteranen-Einzel-Landesmeisterschaft

16-24.01.2016 Differdingen & Echternach : Jugend-Einzel-Landesmeisterschaften [F] 

12.01.2016 : Challenge du LCD

02-06.01.2016 Schwäbisch Gmünd : 28. Staufer-Open

26-30.12.2015 : 32. Internationales Böblinger Open

26-30.12.2015 : 25. Erfurter Schachfestival

19-23.12.2015 : 12e Open International de Vandoeuvre

10.12.2015 : 2e Challenge Lycée Bel-Val

06.12.2015 : Challenge Hasi Schmitz - Championnat RC individuel

05.12.2015 : 2. Pirmasenser Nikolaus Schnellschach Open

COUPES DE LUXEMBOURG 2016

12.11.2015 Dommeldingen : Challenge LTPEM

08.11.2015 : Coupe de la Commune de Bettembourg

29.10-01.11.2015 : Open de la Bresse

25.10-05.11.2015 Porto Carras, Greece : WYCC

17-25.10.2015 Skopje : European Club Cup

17-18.10.2015 Differdingen & Echternach : Jugendmannschaftsmeisterschaft

03-04.10.2015 : 27. Jugend Open Esch Rochade Reine

20.09.2015 Schifflingen : Rapid Chess Open Terres Rouges

19.09.2015 Schifflingen : Bughouse Tournament

06.09.2015 Düdelingen : 17e Open pour Jeunes

05-06.09.2015 St Dizier : 42e Tournoi des 10 Villes

ECHECS VACANCES PERLE 2015

15-23.08.2015 Lüneburg : VMCG Schachfestival

05-13.08.2015 Mureck : EUYCC [F]

01-08.08.2015 Vlissingen : Hogeschool Zeeland Tournament

21-30.07.2015 Dieren : Open Nederlands Kampioenschap

18-22.07.2015 Gent : 38.Eastman Open [F]

17.07-01.08.2015 Pardubice : Czech Open

18-31.07.2015 Biel : 48th International Chess Festival

 


 ....  
>>>> Archives.htm
>>>>
Archive-Championnat.htm


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15.09.2018 19:00 : Assemblée Générale Ordinaire du Cercle d'Echecs Le Cavalier Differdange a.s.b.l          Rapport d'Activité

 

 

 

LUXEMBOURG TEAM CHAMPIONSHIP 2018-2019 - CLUB RESULTS

Luxembourg Team Championship 2018-2019 schedule DIF

16.09.2018 CH 1R

21.10.2018 CH 2R

11.11.2018 CH 3R

25.11.2018 CH 4R

09.12.2018 CH 5R

13.01.2019 CH 6R

10.02.2019 CH 7R

 

DIF  

  

 

   All the results   FLDE page

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UNSERE MEISTERTITEL 2017-2018

 

Einzeltitel :
Norbert Stull ist Veteranen-Landesmeister

François Gerard ist Landesmeister U-10

Axel Clarenne ist C-Verbandsmeister

Sasha Biryukov ist Rapid-Chess-Landesmeister U-20 >1500 ELO

Eric Liu ist Rapid-Chess-Landesmeister U-20 <1500 ELO

 

Mannschaftstitel :

Rapid-Chess-Mannschaftslandesmeister U-20

Differdingen gewinnt die Coupe de la Fédération 2018

 

 

 

 

03.12.2017 : Santa Clause events and tournaments

15.09.2017 19:00 à Lasauvage, Auberge de la Promenade : Assemblée Générale Ordinaire du Cercle d'Echecs Le Cavalier Differdange a.s.b.l

Rapport d'Activité

 

 

 

 

 

CHESS IN LUXEMBOURG
VINTAGE PHOTOS and NEWSPAPER ARTICLES
 

           


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   



 


















 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

COLLECTORS PAGE

               



 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LUXEMBOURG TEAM CHAMPIONSHIP 2017-2018 - CLUB RESULTS

ECHTERNACH CHAMPION 2017-2018

17.09.2017 CH 1R

01.10.2017 CH 2R

22.10.2017 CH 3R

26.11.2017 CH 4R

28.01.2018 CH 5R

07.01.2018 CH 6R

04.02.2018 CH 7R

25.02.2018 CH 8R

11.03.2018 CH 9R

25.03.2018 CH 10R

DIF

DIF

DIF

DIF

DIF

DIF

DIF

DIF

DIF

DIF

 

Photos

 

Photos

Photos

    

Photos

    

    

Photos

  

 

 

 

 

   All the results   FLDE page

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TEAM CHAMPIONSHIP ROUND 10  IN DIFFERDANGE,WOIWER SPORTS CENTER

 

 

 

 

 

 

LUXEMBOURG TEAM CHAMPIONSHIP 2016-2017 - CLUB RESULTS

  BONNEVOIE CHAMPION 2016-2017

25.09.2016 CH 1R

09.10.2016 CH 2R

23.10.2016 CH 3R

20.11.2016 CH 4R

11.12.2016 CH 5R

15.01.2017 CH 6R

05.02.2017 CH 7R

05.03.2017 CH 8R

19.03.2017 CH 9R

02.04.2017 CH 10R

DIF

DIF

DIF

DIF

DIF

DIF

DIF

DIF

DIF

DIF

 

Photos

Photos

  

 

Photos

 

 

Photos

Photos

 

 

 

All the results

  FLDE page

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UNSERE MEISTERTITEL 2016-2017

 

Einzeltitel :
Ivan Sorensen ist Veteranen-Landesmeister

Elsa Blond-Hanten ist Landesmeister U-16

Sasha Biryukov ist Landesmeister U-14

François Gérard ist Landesmeister U-10

François Gérard ist Rapid-Chess-Landesmeister U-20 >1500 ELO

Alexander Feil ist Rapid-Chess-Landesmeister U-20 <1500 ELO

 

Mannschaftstitel :

Jugendmannschaftslandesmeister 2016-2017

Rapid-Chess-Mannschaftslandesmeister U-20

 

 

 

 

 

04.12.2016 : Santa Clause tournaments

16.09.2016 19:00 Clubhouse Im Mai : Assemblée Générale Ordinaire du Cercle d'Echecs Le Cavalier Differdange a.s.b.l. 

 

 

 


Presserevue ................................

Schachlehrerin Grazyna Bakalarz im "Trierischer Volksfreund"

Mark Poscic interviewé par L'essentiel 27.05.2010

European Club Championship Kallithea

K-Open 2008 Wort press coverage

K-Open 2007 Wort press coverage

K-Open 2007 international press coverage

60jährige Clubmitgliedschaft

Goldmedaille bei der Schacholympiade Turin 2006